Farklı şekilli alümina seramik plakaların balistik incelenmesi
Ballistic investigation of different shaped alumina ceramic plates
- Tez No: 784941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KURŞUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanlar asırlar boyunca kendilerini dış etkilere karşı koruma ihtiyacı duymuştur. Zırhlar da bu ihtiyaç doğrultusunda çıkmış ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte zırhın yapımında kullanılan malzemeler de değişkenlik göstermiştir. Son teknolojiyle birlikte ileri teknoloji seramiklerinin zırh yapımında; hafif olmaları, mukavemet açısından iyi özellik göstermeleri ve merminin enerjisini sönümleyici özelliğinin bulunması gibi özelikleri sayesinde tercih edilmektedir. Bu çalışmada alümina(Al2O3) teknik seramiği kullanılarak zırh malzemesi eldesi amaçlanmaktadır. Alümina seramik tozunun üretilen kalıplarda presleme işlemiyle sıkıştırılması, daha sonra bu numunelerin belirli bir sıcaklıkta ve sürede sinterleme sonrası oluşan numunelerin birleştirilip zırh eldesi planlanmıştır. Yapılan bu işlemler sonucunda uygulanan bazı testler sonucunda literatürle yaklaşık aynı değerlerin çıktığı, bazı sonuçlarda ise literatüre göre daha iyi sonuçların çıktığı gözlemlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler ve hesaplamalar sonucunda alümina seramik numunelerin hafifliği, yapılan fizikler testlerde ise mukavemet açısından iyiliği görülmüş ve böylece savunma sanayiinde seramiklerin zırh malzemesi olarak kullanılmasının uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
People have felt the need to protect themselves against external influences for centuries. Armor also came out in line with this need, and with the advancement of technology, the materials used in the making of the armor also changed. With the latest technology, in the armor production of advanced technology ceramics; They are preferred due to their features such as being light, showing good properties in terms of strength and having the feature of absorbing the energy of the bullet. In this study, it is aimed to obtain armor material by using alumina(Al2O3) technical ceramics. It was planned to compress the alumina ceramic powder in the produced molds by pressing, and then combine the samples formed after sintering these samples at a certain temperature and time to obtain armor. As a result of these procedures, it was observed that, as a result of some tests applied, approximately the same values with the literature were obtained, and in some results, better results were obtained compared to the literature. As a result of the evaluations and calculations, the lightness of the alumina ceramic samples and the goodness in terms of strength in the physics tests were seen, and thus it was found that the use of ceramics as armor material in the defense industry was appropriate.