Performance analysis of PV panel for different working conditions in Kirkuk region
Kerkük bölgesinde farklı çalışma koşullarına göre PV panel performans analizi
  1. Tez No: 784945
  2. Yazar: MOHAMMED MADHAT RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MONTASSAR AİDİ SHARİF SHARIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, çevrenin farklı faktörlerinin fotovoltaik PV sistem performansı üzerindeki etkisi değerlendirildi. Belirli bir alandaki hava koşullarının bir fotovoltaik (PV) sistem tarafından üretilen elektrik miktarı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği iyi bilinmektedir. Panellere çarpan güneş enerjisi miktarı, çevreleyen havanın sıcaklığı ve nemi ve rüzgarın hızı en kolay görünen faktörlerdir. Panellerin kirlenme derecesi, yerel hava koşullarından ve düşen yağış miktarından etkilenir ve bu da üretilen elektrik miktarını etkiler. Bu tezde, monokristal güneş modüllerinin Kerkük çevresindeki toz ve yüksek sıcaklık oluşumu ve bulut örtüsü gibi çevresel parametrelerdeki değişikliklere duyarlılığı, Mart ayının başından Ağustos 2022'nin sonuna kadar incelenmiştir. Üç özdeş güneş fotovoltaik (PV) modülü çeşitli çevresel koşulların bir PV modülü üzerindeki etkisini belirlemek için kontrollü bir deneyde kullanıldı. Nisan ve Mayıs ayları boyunca her sabah modüller temizlenerek toz birikintilerinin pano yüzeyindeki etkisi izlenebilir. Sonuçlar, temizlenmemiş modülün günlük enerji veriminin, toz birikmesi nedeniyle büyük ölçüde azaldığını göstermektedir. Ancak bu etki çok uzun süre devam eder. Gökyüzündeki bulutlar üzerindeki etki anında fark edilir. Bu sınırlama, modülün yüzeyinin rutin olarak temizlenmesiyle ilgili zorlukları vurgular ve güneş fotovoltaik (PV) panelini çok uzaktaki cihazlar için güvenilmez bir güç kaynağı haline getirir Bu tezin ikinci katkısı, Irak'ta normal bir evin altı aylık (Mart-Ağustos) tüketimini hesaplayarak, valilik elektriğini kullanmadan bu eve yetecek optimum güneş sistemi tasarımını bulmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the effect that different factors of the environment have on the photovoltaic PV system performance. It is well knowledge that the weather conditions in a given area can have a significant impact on the amount of electricity produced by a photovoltaic (PV) system. The amount of solar energy that strikes the panels, the temperature and humidity of the surrounding air, and the velocity of the wind are the most readily apparent factors. The degree to which the panels get dirty or contaminated is impacted by the local weather conditions and the amount of precipitation that falls, which in turn has an effect on the amount of electricity produced. In this thesis, the sensitivity of monocrystalline solar modules to changes in environmental parameters like dust and high temperature buildup and cloud cover in the Kirkuk environment is studied from the start of March to the end of August 2022. Three identical solar photovoltaic (PV) modules were used in a controlled experiment to determine the impact of various environmental conditions on a PV module. Every morning throughout April and May, the modules are cleaned so that the impact of dust accumulations on the panel's surface may be tracked. The results show that the daily energy yield of the uncleaned module is drastically reduced due to the accumulation of dust. However, this effect last for a very long time. The effect on the sky's clouds is instantly noticeable. This limitation highlights the challenges associated with routinely cleaning the surface of the module and renders solar photovoltaics (PV) panel an unreliable power source for far-flung devices. The second contribution of this thesis is to compute the consumption of a regular house in Iraq for six months (March-August) to find the optimum design of a soalr system to be enough for this house without using the goverment electricity