İstanbul'da bir tıp fakültesi öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of nutritional knowledge levels and quality of life of medical faculty students in İstanbul
- Tez No: 784946
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Üniversite öğrencilerinde değişen ortam şartlarına bağlı olarak öğün atlama, yetersiz ve dengesiz beslenme, hazır gıda tüketiminin artması gibi yaşam kalitesini etkileyecek beslenme problemleri görülmektedir. Bu araştırmada öğrencilerin yaşam kalitesi, beslenme durumu ve beslenme bilgi düzeylerinin araştırılması ve beslenme bilgi düzeyinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini saptamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. ve 5. sınıflarda öğrenim gören 226 öğrenci ile yapılan bir çalışma olup, tanımlayıcı-kesitsel niteliktedir. Öğrencilere demografik özelliklerin yer aldığı sorular, Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36 Kısa Form) ve YETBİD (Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği) uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verileri değerlendirmek için ki kare testi, post hoc testi, t testi, Anova (One Way), Mann Whitney U ve Spearman Korelasyonu kullanılmıştır. İstatiksel olarak anlamlılık düzeyi p0,05). Katılımcıların fiziksel ve mental gösterge puanlarının korelasyonuna bakıldığında temel beslenme ve besin tercihi puanı arasında pozitif bir korelasyon vardır. Sonuçlar: Bireylerin beslenme bilgi düzeylerinin artırılmasının yaşam kalitesi üzerinde etkisi vardır. Bireylere erken yaştan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılarak, sağlıklı beslenen ve sağlıklı yaşam biçimi gelişen nesiller yetiştirilir. Bireylerin yaşam kalitesi ve beslenme bilgi düzeyleri ile ilgili daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılması literatüre ve konuyla ilgili uygulamalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Depending on the changing environmental conditions, nutritional problems such as skipping meals, inadequate and unbalanced nutrition, and increased consumption of ready-made food are seen in university students that will affect their quality of life. In this study, it was aimed to investigate the quality of life, nutritional status and nutritional knowledge levels of the students, and to determine the effect of the nutritional knowledge level on the quality of life. Materials and Methods: Our research was conducted with 226 students studying in the 1st and 5th grades of Istanbul University Faculty of Medicine, and it's a cross-sectional study. Questions about demographic characteristics, Quality of Life Scale (SF-36 Short Form) and Nutrition Knowledge Scale for Adults were applied to the students. The data were evaluated in the SPSS 22.0 package program. Chi-square test, post hoc test, t test, Anova (One Way), Mann Whitney U and Spearman Correlation were used to evaluate the data. The statistical significance level was accepted as p0.05). Considering the correlation of the physical and mental indicators scores of the participants, there is a positive correlation between the basic nutrition and food preference scores. Conclusions: Increasing the nutritional knowledge level of individuals has an effect on their quality of life. By giving individuals healthy eating habits from an early age, generations are raised with a healthy diet and a healthy lifestyle. Conducting more comprehensive studies on the quality of life and nutritional knowledge levels of individuals will contribute to the literature.