Bir inşaat projesinde farklı tedarik zinciri yöntemlerinin karşılaştırılması ve bir inşaat projesi için uygunluğunun tespiti
Comparison of different supply chain methods in a construction project and determination of their suitability for a construction project
  1. Tez No: 784954
  2. Yazar: ELİF GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKBIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tedarik zinciri kavramı her sektörde kullanılabilir bir kavram olmakla beraber genellikle üretim endüstrisinde kullanılmaktadır. Rekabet ortamının arttığı bu zamanlarda ise rekabet içerisindeki firmalardan daha avantajlı duruma gelmek için farklı yöntemler ve sistemler kullanılmalıdır. Tedarik zinciri de bu avantajı sağlayacak kavramlardan bir tanesidir. Tedarik zinciri ürünün üretiminden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar geçen süreçte etkin olarak görülmektedir. İnşaat endüstrisinde de son zamanlarda öneminin anlaşıldığı tedarik zinciri kavramı, firmaların maliyet ve planlamalarında oldukça etkin rol oynamaktadır. Tedarik zincirinin iyi yönetildiği firmalarda Tedarik Zinciri Yönetimi maliyet ve süre açısında firmalara oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. İyi bir Tedarik Zinciri Yönetimi inşaat yapım sürecinin iş programı ile koordine devam ettirilmesi için kullanılacak her türlü malzemenin kullanılacağı bölüme gecikme olmaksızın iletilmesini gerektirmektedir. İnşaat şirketlerinin kârlılıklarının ve proje veriminin yükseltilmesi başarılı bir Tedarik Zinciri Yönetimi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada farklı Tedarik Zincirlerinin inşaat sürecini, inşaat maliyet ve sürelerini nasıl etkileyeceği konusu üzerinde durulmuştur. Bu çalışmadaki amaç projeye en uygun olan Tedarik Zinciri Yönetimi'nin seçilmesiyle inşaat sürecine nasıl ve ne şekilde etki ettiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of supply chain is a concept that can be used in every sector, it is usually used in the manufacturing industry. In these times when the competitive environment is increasing, different methods and systems should be used to become more advantageous than competitive companies. The supply chain is also one of the concepts that will provide this advantage. The supply chain is seen as effective in the process from the production of the product to the delivery to the end user. The concept of supply chain, which has also recently been understood to be important in the construction industry, plays a very effective role in the cost and planning of companies. In companies where the supply chain is well managed, Supply Chain Management provides a significant advantage to companies in terms of cost and duration. A good Supply Chain Management requires that all kinds of materials that will be used to coordinate the construction process with the work program are delivered to the department where they will be used without delay. Increasing the profitability and project efficiency of construction companies is very important for successful Supply Chain Management. In this study, the issue of how different Supply Chains will affect the construction process, construction costs and durations is focused on. The aim of this study is to show how and in what way Supply Chain Management, which is most suitable for the project, affects the construction process by selecting it.