Doğumdan sonraki ilk 1 yılda kadınlar doğum deneyimlerini nasıl hatırlıyor?
How do women recall their birth experiences in the first years after birth?
- Tez No: 784959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (HNEAH) Aralık 2020 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği, Servisi, Aile Planlaması Polikliniği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ve Servisine başvuran 280 kadın ile doğumdan sonraki ilk bir yılda kadınların doğum deneyimlerini nasıl hatırladıklarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”(KBF),“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”(TDAÖ) ve“Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği”(DHHÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum değerler, Spearman korelasyon ve Lineer regresyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 29.25 ± 4.81 yıldır. Kadınların travmatik doğum algı düzeyi puan ortalaması 62.24±29.34, doğum hafızası ve hatırlama ölçeği puan ortalaması 74.45±19.78 puandır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 280 women who applied to the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic, Service, Family Planning Outpatient Clinic, Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinic and Service in Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital (HNTRH) between December 2020 and July 2021 in the first one year after birth. It was done in descriptive type to determine how women remember their birth experiences. The data were collected through“Personal Information Form”(PIF),“Traumatic Birth Perception Scale”(TBPS) and“Birth Memory and Recall Scale”(BMRS). In the statistical analysis of the data; number, percentage, ,mean, standard deviation, median, minimum, maximum values, spearman correlation and lineer regression analyzes were used. The mean age of the women participating in the study is 29.25 ± 4.81 years. The mean score of the traumatic birth perception level of the women was 62.24±29.34, and the mean score of the birth memory and recall scale is 74.45±19.78.