4-6 yaş çocukların din eğitiminde ailelerin kullandıkları kaynaklar üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 784958
  2. Yazar: ZEYNEP KAYAR ARVASİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Okul öncesi dönemde ailede verilen eğitim çocuğun karakterini şekillendirmede etkin rol oynamaktadır. Çocuk sosyal hayatını etkileyen ahlak, din ve değer ögelerini barındıran davranışlarla ilk olarak ailede karşılaşmaktadır. Bu nedenle ailenin eğitim sürecinde kullandığı yöntem ve kaynaklar eğitimin istendik yönde ilerleyebilmesi için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; 4-6 yaş aralığında çocuklarına din eğitimi veren ebeveynlerin, bu eğitim sürecinde hangi kaynaklardan istifade ettiklerini ve kullanılan kaynakların hangi türler üzerinde yoğunlaştığını tespit etmektir. Çalışmada 25 katılımcıya nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşmeden elde edilen veriler ebeveynlerin çocuklarına din eğitimi verirken kullandıkları kaynakları, en çok kullanılan kaynağın türünü ve bu kaynağın sağladığı yarara yönelik ebeveynlerin düşüncelerini tespit etme gayretiyle, içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin en fazla dijital kaynakları tercih ettiği tespit edilmiştir. Ebeveynlerin yöntem ve kaynak seçimine; çocuğun kardeşler arasındaki doğum sıralaması, ebeveynin aldığı din eğitiminde kullanılan yöntemlere dair izlenimleri ve eğitim seviyeleri gibi faktörler etki etmektedir. Ebeveynler 4-6 yaş din eğitiminde kullanılabilecek kaynakları yetersiz görmektedirler. Katılımcılar, var olan dijital kaynakların da nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The education given in the family in the pre-school period plays an active role in shaping the character of the child. The child first encounters behaviors that include moral, religious and value elements that affect his social life in the family. For this reason, the methods and resources used by the family in the education process are important for the education to progress in the desired direction. The aim of this study; The aim of this study is to determine which resources the parents who give religious education to their children between the ages of 4-6 benefit from in this education process and on which types of resources are used. In the study, a semi-structured interview form, one of the qualitative data collection methods, was applied to 25 participants. The data obtained from the interview were analyzed using the content analysis method, in an effort to determine the sources that parents used while giving religious education to their children, the type of source most used, and the thoughts of the parents about the benefit of this source. As a result of the research, it has been determined that parents prefer digital resources the most. Parents' choice of methods and resources; Factors such as the child's birth order among siblings, the parents' impressions of the methods used in religious education, and education levels are influential. Parents consider the resources that can be used in 4-6 years old religious education insufficient. Participants think that existing digital resources should also be improved in terms of quality and quantity.