Biyoatıklardan elde edilen mikrokapsüllerle sulu çözeltilerden boyar madde giderimi
Dye removal from aqueous solutions by microcapsules made from biowastes
  1. Tez No: 785070
  2. Yazar: HACI KENAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EDEBALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, zirai ürün olan Aydın yöresi zeytin çekirdeği, öğütülerek ve elek analizi yapılarak ortalama parçacık boyutu belirlenmiş ve bu ham madde kitosan ile modifiye edilmiştir. Bu işlem basamağının ardından derişik NaOH ve metanol çözeltisinin içinde mikrokapsül boncuklar oluşturulmuştur. Oluşturulan boncuklar sonrasında gluteraldehit ile çapraz bağlanarak son fonksiyonlaştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra etanol ile yıkanan boncuklar oda sıcaklığında kurutulmuştur. Modifiye edilmiş zeytin çekirdekleri malahit yeşili ve metil turuncusu boyar maddelerinin giderimi için biyosorbent olarak kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları üzerine sırasıyla, adsorban miktarı, başlangıç konsantrasyonu ve temas süresi etkileri incelenmiştir. Boyar maddelerin modifiye zeytin çekirdeği ile adsorpsiyonu sonucunda temas süresi her iki boyar madde için 150 dakika olarak bulunmuştur. Adsorban madde miktarı arttırıldıkça adsorplanan boyar madde miktarı artmış ve 0,08 gram ile dengeye ulaşmıştır. Değişen boyar madde konsantrasyonunun adsorpsiyona etkisi incelenmiş ve denge verileri ile Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri uygulanmıştır. Sonuç olarak yeni adsorban olarak hazırlanan, kitosan ile modifiye edilmiş zeytin çekirdeğinin boyar madde gideriminde uygulanabileceği ve alternatif bir biyomalzeme olarak kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, olive stone which was grown as agricultural product at Aydın region, was being milled and was being screen analysed to define average particle size. This raw material was modified with a biomaterial known as chitosan. After this step of process, it is created as beads in concentrated NaOH and methanol solution. Then created bead was cross linked with gluteraldehyde to finalize last process of functionalization. Afterwards the bead which was washed with ethanol, was dried at room temperature. Modified olive beads were used as biosorbent for the removal of malachite green and methyl orange dyestuffs. For adsorption studies, the effect of parameter such as adsorbent, initial concentration and contact time was analyzed, respectively. The optimum contact time for adsorption of dyestuff on modified olive stone was found to be 150 minutes. Asthe amount of adsorbent , increased, the amount of dyestuff adsorbed increased and reached to the equilibrium with 0,08 grams. The effect changing dyestuff concentration on adsorption was observed and Langmuir and Freundlich isotherm models were applied with equilibrium data. As a result, it can be seen that the olive stone modified with chitiosan prepared as new adsorbent can be applied for dyestuff removal from aqueous solutions and used as an alternative bioadsorbent.