Dark fermentative bio-hydrogen production from sugar-beet processing wastes
Şeker endüstrisi atıklarından karanlık fermentasyonla biyo-hidrojen üretimi
  1. Tez No: 259209
  2. Yazar: LEYLA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL N. DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, şeker endüstrisi atıklarının (şeker endüstrisi atıksuyu ve pancar küspesi), karanlık fermentasyonla biyo-hidrojen üretim potansiyeli araştırılmıştır. Bu amaçla, dört farklı deneysel düzenek kullanılmıştır.İlk deneysel düzenekte, şeker endüstrisi atıksuyu ile birlikte kullanılan dört farklı kültürün biyo-hidrojen üretimine etkileri araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, şeker endüstrisi atıksuyu içerisinde halihazırda bulunan mikroorganizmaların biyo-hidrojen üretim potansiyellerini belirlemek için kültür eklenmemiş reaktör hazırlanmıştır. En yüksek biyo-hidrojen üretim verimi (87,7 mL H2/gr KOİ), kültür eklenmemiş reaktörde gözlenmiştir. İkinci deneysel düzenekte, 4,5 gr/L KOİ değerinde, pancar küspesinin ve şeker endüstrisi atıksuyunun biyo-hidrojen üretim potansiyelleri karşılaştırılmıştır. Üçüncü deneysel düzenekte, yüksek KOİ değerlerinde yalnızca pancar küspesinin ve şeker endüstrisi atıksuyu ile birlikte kullanılan pancar küspesinin, biyo-hidrojen üretimleri araştırılmıştır. Üçüncü deneysel düzenekte, en yüksek biyo-hidrojen üretim verimi (95,6 mL H2 /gr KOİ), 20 gr/L KOİ değerinde pancar küspesi içeren reaktörde gözlenmiştir. Son olarak dördüncü deneysel düzenekte, beş farklı ön arıtım metodunun, pancar küspesinin çözünebilirliğine etkisi araştırılmıştır. Daha sonra, biyo-hidrojen üretimlerini karşılaştırmak için beş önarıtım metodundan üçü seçilmiştir. Maksimum biyo-hidrojen üretim verimi (115,6 mL H2/gr KOİ), alkali önarıtımı yapılmış pancar küspesini içeren reaktörde gözlenmiştir.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar temel alındığında, şeker endüstrisi atıklarından karanlık fermentasyon yöntemiyle biyo-hidrojen eldesi, atık stabilizasyonu sağlamasının yanısıra atıklardan değerli biyoürün eldesi ile de sürdürülebilir üretime katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, bio-hydrogen generation potential of sugar-beet processing wastes (sugar-beet processing wastewater and beet-pulp) through dark fermentation was investigated. For this purpose, four different experimental set-ups were used.In the first set-up, sugar-beet processing wastewater was used along with four different cultures to investigate the effect of culture type on bio-hydrogen production. In addition, unseeded reactor was prepared to investigate bio-hydrogen production potential of indigenous microorganisms. The highest bio-hydrogen production yield (87.7 mL H2/g COD) was observed in the unseeded reactor. In the second set-up, beet-pulp was compared with sugar-beet processing wastewater in terms of bio-hydrogen generation potentials at an initial COD level of 4.5 g/L. In the third set-up, bio-hydrogen productivities of only beet-pulp and co-digestion of beet-pulp and sugar-beet processing wastewater at high COD values were investigated. The results of third set-up revealed that the reactor fed by 20 g/L COD beet-pulp provided the highest bio-hydrogen production yield (95.6 mL H2 /g COD). Finally, in the fourth set-up, the effects of five different pretreatment methods on solubilization of beet-pulp were investigated. Then, three out of five pretreatment methods were chosen to compare the corresponding bio-hydrogen productivities. Maximum bio-hydrogen production yield (115.6 mL H2/g COD) was observed in reactor which contained alkaline pretreated beet-pulp.Based on the results obtained in this study, it is postulated that, bio-hydrogen production from sugar-beet processing wastes by dark fermentation can not only enable waste minimization but also contribute to sustainability via valuable bio-based product formation from wastes, namely bio-hydrogen.