Gebelerin doğum öz-yeterliği algısı üzerine psikolojik iyi oluşluğun etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pregnant women's psychological well-being on their perceptions of birth self-efficacy
- Tez No: 785145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma gebelerin doğum öz-yeterlik algısı üzerine psikolojik iyi oluşluğun etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Ocak 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Gebe Polikliniği'ne başvuran, gebelik haftası 20 ve üzeri olan riski düşük gebelerle yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini G power güç analizi ile belirlenen 400 gebe oluşturmaktadır. Veriler; Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Eyleminde Öz-Yeterlik Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği formlarıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Student-t testi, Varyans Analizi, Regresyon ve Pearson korelasyon analiz testleri kullanılmıştır. Gebelerin yaş ortalaması 29.43±4.95, gebelik haftası ortalaması 33.13±4.87 saptanmıştır. Çalışmada gebelerin Doğum Eyleminde Öz-yeterlik Ölçeği toplam puan ortalaması 242.84±38.63, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 48.62±7.01'dır. Gebelerin doğum öz-yeterliği üzerine, psikolojik iyi oluşluğun açıklayıcı etkisi %27 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the effect of the psychological well-being of pregnant women on their perceptions of childbirth self-efficacy. It was conducted with low-risk pregnant women with a gestational week of 20 and above in Karadeniz Technical University Farabi Hospital Pregnancy Polyclinic between January 2021 and December 2022. The sample consisted of 400 pregnant women determined with G power analysis. The data were collected using the Descriptive Information Form for Pregnant Women, Childbirth Self-Efficacy Scale, and Psychological Well-Being Scale. Student t test, Analysis of Variance, Regression, and Pearson correlation analysis tests were used to analyze the data. The mean age of the pregnant women was 29.43±4.95 years, and the mean gestational week was 33.13±4.87. The mean total score was found to be 242.84±38.63 for the Childbirth Self-Efficacy Scale and 48.62±7.01 for the Psychological Well-Being Scale. The explanatory effect of psychological well-being on childbirth self-efficacy of pregnant women was determined as 27%.