Su altına dalış yapabilen ve su üzerinde hareket edebilen sabit kanatlı insansız hava aracı tasarımı
Fixed wing unmanned aerial underwater vehicle design
- Tez No: 785161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada sabit kanatlı hibrit bir insansız hava sualtı aracı tasarım konsepti geliştirilmiştir. İnsansız araç teknolojileri ülkemizde ve dünyada özellikle askeri operasyonlarda keşif, gözetleme, haberleşme, veri aktarma ya da hedef imha gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Bir hava aracına sualtında hareket edebilme ya da bir sualtı aracına uçabilme yeteneği kazandırmak, bu araçların operasyon alanlarını oldukça genişletmekle kalmayıp, bir ortamdan diğerine geçerek düşman sistemlerinden saklanma, şaşırtma gibi taktiksel üstünlükler getirebilecek, denizaltı haberleşmesi ya da sualtından havaya, havadan sualtına veri aktarımını hızlandırabileceklerdir. Böylece görevi süresince sadece bir hava aracı ya da sadece bir sualtı aracına göre üstünlük kuracaktır. Ancak birbirinden farklı isterlere sahip olan bu ortamlarda başarıyla çalışabilecek bir araç tasarımının kendine has zorlukları vardır. Havada ve sualtında hareket edebilecek sabit kanatlı insansız bir araç tasarımında karşılaşılan zorluklar ve çözümler incelenmiş, belirli bir tasarım konsepti geliştirilerek, mevcut prototiplerde yaşanan sorunlara alternatif çözüm sunularak sualtı dalışı sırasında kanat ve gövde içerisine su alabilen, hava ortamına geçişte bu suyu boşaltabilen sabit kanatlı insansız hava sualtı aracı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a fixed-wing hybrid unmanned aerial vehicle design concept has been developed. Unmanned vehicle technologies are used in our country and in the world, especially in military operations, for reconnaissance, surveillance, communication, data transfer or target destruction purposes. Giving an aircraft the ability to move underwater or to fly to an underwater vehicle will not only expand the operation areas of these vehicles, but will also provide tactical advantages such as hiding from enemy systems by moving from one environment to another, surprise, and accelerate data transfer from underwater to air, from air to underwater. Thus, it will gain superiority over only an aircraft or an underwater vehicle during its mission. However, designing a vehicle that can operate successfully in these environments with different requirements has its own challenges. In this study, the difficulties and solutions encountered in the design of a fixed-wing unmanned vehicle that can move in the air and underwater have been examined and a specific design concept has been developed based on these achievements. As a solution to the problems experienced in the existing prototypes, a fixed-wing unmanned aerial underwater vehicle that can take water into the wing and body during underwater diving and discharge this water during the transition to the air environment has been designed.