Diz osteoartrit tedavisinde konvansiyonel radyofrekans ablasyon uygulanan geniküler sinir sayısının sonuçlar üzerine etkisi
The effect of the number of nerves applied conventional radiofrequency ablation on the results in the treatment of KNEE osteoarthritis
- Tez No: 785180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada anteromedial diz ağrısı ve medial tibiofemoral eklem tutulumu olan gonartroz tanılı hastalarda; süperolateral, süperomedial ve inferomedial geniküler sinirler (3 dal) ile süperomedial ve inferomedial geniküler sinirlere (2 dal) yönelik uygulanan konvansiyonel RFA işleminin tedavi sonuçları üzerine etkisinin karşılaştırması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu prospektif, randomize, tek kör klinik çalışmaya konservatif tedavilerden yeterli yanıt alınamamış 49 hasta dahil edilerek hastalar 2 gruba randomize edildi: süperomedial ve inferomedial geniküler sinirlere yönelik konvansiyonel radyofrekans ablasyon tedavisi uygulanan Grup-A ile süperomedial, süperolateral ve inferomedial geniküler sinirlere radyofrekans ablasyon uygulanan Grup-B. Takip süresi 3 ay olan çalışmada hastalar işlem öncesinde, işlemden 1 ay ve 3 ay sonra değerlendirildi. Ağrı sayısal derecelendirme skalası (SDS) ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) ile, dizabilite Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri (WOMAC) Osteoartrit İndeksi ve zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT) ile değerlendirildi. SDS skorlarında, tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında ≥2 puan azalma olarak tanımlanan klinik anlamlı değişikliğin sağlandığı diz sayıları hesaplandı. Takip süresi boyunca yan etkilerin varlığı ve analjezik ihtiyacı kaydedildi. Bulgular: Grup-A' dan 19 hasta (17 kadın 2 erkek, yaş ort 63,42±9,9), Grup-B' den 22 hasta (21 kadın 1 erkek, yaş ort 63,54±6,29) çalışmayı tamamladı ve son değerlendirmeye alındı. Başlangıçta SF-36' nın fiziksel işlevsellik, fiziksel rol kısıtlılığı ve sosyal işlevsellik alt skorları dışında kalan radyolojik, klinik ve demografik verilerde gruplar arasında farklılık yoktu. Her iki grubun SDS skorlarında 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the effects of conventional RFA procedure applied to superolateral, superomedial and inferomedial genicular nerves (3 branches) or superomedial and inferomedial genicular nerves (2 branches) on treatment results in this study, which patients diagnosed with gonarthrosis with anteromedial knee pain and medial tibiofemoral joint involvement. Method: In this prospective, randomized, single-blind clinical study, 49 patients who did not respond adequately to conservative treatments were included and randomized into 2 groups: Group-A, which received conventional radiofrequency ablation therapy for the superomedial and inferomedial genicular nerves, and Group-B, which received radiofrequency ablation for the superomedial, superolateral, and inferomedial genicular nerves. In the study, which had a follow-up period of 3 months, the patients were evaluated before the procedure, 1 month and 3 months after the procedure. Pain was assessed with numerical rating scale (NRS), quality of life with Short Form-36 (SF-36), disability with Western Ontario and McMaster Universities (WOMAC) Osteoarthritis Index and timed up and go test (TUGT). The number of knees in which clinically meaningfull difference was achieved, defined as ≥2 points reduction in NRS scores compared to pretreatment, was calculated. The presence of side effects and the need for analgesics were recorded during the follow-up period. Results: 19 patients (17 females 2 males, mean age 63.42±9.9) from Group-A and 22 patients from Group-B (21 females 1 male, mean age 63.54±6.29) completed the study and included in the final analysis. There was no difference between the groups in radiological, clinical and demographic data, except for the physical functioning, role limitations due to physical health and social functioning subscores of the SF-36.