Ters yüz sınıf modelinin ilkokulda uygulanabilirliğinin incelenmesi: Üçüncü sınıf matematik dersi örneği
An investigation of the applicability of flipped classroom model in primary school: The sample of third grade mathematics class
  1. Tez No: 785210
  2. Yazar: NESİBE AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HANİFİ ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı üçüncü sınıf matematik dersi kapsamında ters yüz sınıf modelinin ilkokulda uygulanabilirliğini ve öğrencilerin akademik başarıları, ev ödevlerine yönelik motivasyonları, sınıf içi etkinliklere katılım düzeyleri ve velilerin çocuklarının eğitimlerine katılım düzeyleri üzerindeki etkisini inceleyerek; modelin ilkokulda uygulanmasına yönelik bir değerlendirmede ve önerilerde bulunmaktır. Yöntem: Bu amaca uygun olarak araştırma, gelişmiş karma yöntem desenlerinden biri olan müdahale deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminde Ankara'da bulunan bir özel okulun, üçüncü sınıfları arasından ön test puanlarına göre belirlenen iki sınıfta öğrenim gören toplam 33 öğrenci, bu öğrencilerin velileri ve sınıf öğretmenleridir. Araştırmanın amacına ve yöntemine uygun olarak araştırma sürecinde nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler için t Testi ve Mann Whitney U Testi; nitel verilerin analizinde ise verinin toplanma amacına uygun olarak betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmadan elde edilen nicel ve nitel bulgulara göre ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarılarını, sınıf içi etkinliklere katılımlarını, ev ödevlerine yönelik içsel motivasyonlarını ve öğrenilenlerin kalıcılığını artırdığı ortaya çıkmıştır. Veli katılımına ilişkin nicel bulgulara göre deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık olmamasına rağmen nitel bulgular ters yüz sınıf modelinin velilerin ev ödevlerine yönelik veli katılımını artırdığını ve sorumluluklarını kolaylaştırdığını göstermiştir. Ayrıca ters yüz sınıf modelinin ilkokulda uygulanmasına ilişkin olarak akademik başarı, sınıf içi etkinliklere katılım, ev ödevlerine yönelik motivasyon ve veli katılımı değişkenleri arasında birbiri ile ilişkili bir yapı olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen nitel bulgulara göre dijital öğrenme materyali olarak kullanılan videoların, süresinin 10 dakikayı geçmemesi ve içeriğinin eğlenceli olması gerektiği belirlenmiştir. Ön hazırlığın öğretmene iş yükü getirmesine rağmen modelin ilkokulda uygulanabilir olduğu ortaya çıkmıştır. Ters yüz sınıf modelinin ilkokulda uygulanabilirliği ve uygulamaya değer olup olmadığına ilişkin çeşitli konularda deney grubu sınıf öğretmeninin, öğrencilerinin ve velilerinin az sayıda olumsuz, çoğunlukla olumlu görüşlerinin olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç: Araştırma kapsamında, ön hazırlığın öğretmene iş yükü getirmesine rağmen üçüncü sınıf matematik dersi örneği üzerinden ters yüz sınıf modelinin ilkokulda uygulanabilir olduğu ve öğrencilerin akademik başarılarını, sınıf içi etkinliklere katılımlarını, ev ödevlerine yönelik içsel motivasyonlarını ve öğrenilenlerin kalıcılığını artırması; velilerin ev ödevlerine yönelik veli katılımını artırması ve sorumluluklarını kolaylaştırması ve katılımcıların belirttiği pek çok avantajı dolayısıyla uygulamaya değer bir model olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to investigate the applicability of the flipped classroom model in primary school and its effects on students' academic achievement, motivation for homework, participation levels in classroom activities, and parents' participation in their children's education within the scope of third grade mathematics class, and to make an evaluation and recommendations for the implementation of the model in primary school. Methodology: In order to achieve this purpose, the research was carried out using the mixed method intervention design. The study group of the research is a total of 33 third-grade students in two classes determined according to their pre-test scores from a private school in Ankara in the first semester of the 2018-2019 academic year, their parents and classroom teachers. Depending on the purpose and method of the study, both quantitative and qualitative data were collected during the research process. The Independent Samples t Test and Mann Whitney U Test were employed for the quantitative data analysis, while descriptive analysis and content analysis were carried out in line with the objectives of the data collection for the qualitative data analysis. Findings: The flipped classroom model improved students' academic performance, participation in classroom activities, intrinsic motivation for homework, and the retention of learning, according to the quantitative and qualitative data gained from the research. The flipped classroom model enhanced parents' parental involvement in homework and made it easier for them to fulfil their responsibilities, even if the quantitative findings on parent involvement indicated that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups. In addition, within the scope of the application of the flipped classroom model in primary school, it was determined that there was an interrelated structure between the variables of academic achievement, participation in classroom activities, motivation for homework and parent involvement. The videos utilised as digital learning resources should not be more than 10 minutes, and their content should be enjoyable according to the qualitative findings of the study. The flipped classroom model was usable in primary school, despite the fact that the preliminary preparation increased the teacher's workload. The experimental group's teacher, students and parents were found to have few unfavourable and generally positive opinions on a variety of topics relating to the applicability of the flipped classroom model in primary school and whether it was worthwhile to implement. Conclusion: Based on research results, it has been concluded that though it imposes a workload on the teacher, the flipped classroom model is applicable in primary school through the example of third grade mathematics class and it is worth applying because it raises students' academic achievement, participation in classroom activities, intrinsic motivation for homework, retention of learning, parent participation, and because of its many advantages stated by the participants.