Yerleşik, mevsimlik tarım işçisi ve geçici koruma statüsündeki öğrencilerin fen bilimlerine yönelik metaforik algıları
Residential, seasonal agricultural worker, and temporary protection status students' metaphorical perceptions about science
  1. Tez No: 785224
  2. Yazar: MERVE ATAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı yerleşik, mevsimlik tarım işçisi ve geçici koruma statüsündeki öğrencilerin fen bilimleri kavramına yönelik algıların belirlenmesi ve sonuçların karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Öğrencilerin fen bilimleri kavramına yönelik algıları metaforlar aracılığıyla tespit edilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenoloji kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesindeki üç devlet okulunda öğrenim gören toplam 152 yerleşik, 92 mevsimlik tarım işçisi ve 34 geçici koruma statüsündeki öğrenci olmak üzere toplam 278 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Öğrencilerin fen bilimlerine yönelik metaforik algıları açık uçlu sorulardan oluşan doküman ile belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yerleşik, mevsimlik tarım işçisi ve geçici koruma statüsündeki öğrencilerin en fazla metafor geliştirdiği kategoriler sırasıyla duyuşsal, öğrenme kaynağı ve duyuşsaldır. Her üç öğrenci grubu için ortak kategoriler ihtiyaç, duyuşsal, geniş kapsamlı, öğrenme kaynağı ve aydınlatıcı kategorileridir. Yerleşik ve mevsimlik tarım işçisi ortaokul öğrencilerinin metaforik algıları dikkate alınarak oluşturulan ortak kategoriler bilgi kaynağı, farkındalık, yardımcı, yol gösterici, ısıtıcı ve deneysel iken yerleşik ve geçici koruma statüsündeki öğrenciler için oluşturulan ortak kategoriler çevresel ve matematikseldir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre bireysel yaşanmışlıkları farklı olan öğrencilerin fen bilimlerine yönelik metaforik algıları farklılık gösterdiğinden dolayı, etkili bir fen eğitimi için öğretmenlerin fen bilimleri ders içeriklerini oluşturmada bireysel farklılıkları göz önünde bulundurması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the metaphorical perceptions of residents, seasonal agricultural workers, and temporary protection status students towards the concept of science and to evaluate the results comparatively. Students' science perceptions were determined by using the metaphor. The research was carried out using phenomenology, one of the qualitative research methods. The study group consists of a total of 278 secondary school students, a total of 152 residents, 92 seasonal agricultural workers and 34 temporary protection status students, studying at three public schools in the Eyyübiye district of Şanlıurfa in the 2021-2022 academic year. Students' perceptions of the concept of science were determined by an open ended questionnaire. The data obtained in the study were analyzed by content analysis. The categories in which the resident, seasonal agricultural worker, and temporary protection students developed metaphors the most were affective, learning resource, and affective, respectively. Common categories for all three student groups are need, affective, comprehensive, learning resource and enlightening. While the common categories created by considering the metaphorical perceptions of resident and seasonal agricultural worker secondary school students are information source, awareness, helper, guiding, warming and experimental, the common categories created by resident and temporary protection status students are environmental and mathematical. According to the findings obtained from the study, since metaphorical perceptions towards science differ due to individual experiences, it is recommended for teachers to consider individual differences in creating science course content for an effective science education.