COVID-19 salgınının 2019–2020 yılları arasında Türkiye'ye tedavi amacıyla gelen yabancı turist sayısına etkisi
The effect of the COVID-19 output on the number of foreign tourists coming to Turkey for treatment between 2019–2020
  1. Tez No: 785252
  2. Yazar: HADEER AQEEL ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma COVID-19'un olası ve anlık etkilerini sağlık turizmi bağlamında değerlendirmeyi ve COVİD-19 salgınının 2019-2020 yılları arasında Türkiye'ye tedavi amacıyla gelen yabancı turist sayısına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum ‎kuruluşlarının kamuya açık kaynaklarından sağlanan medikal turizm, termal turizm ve SPA-Wellness turizmine ilişkin istatistikler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda 2019 yılı sonlarında başlayan ve özellikle tüm ülkeyi etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle Türkiye'de sağlık turisti sayısı ve sağlık turizmi gelirinin toplam turizm geliri içindeki payının 2019 yılına göre 2020 yılında azaldığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında COVID-19 salgını nedeniyle getirilen ve turizm talebinin gelişimini önemli ölçüde etkileyen yerel ve uluslararası kısıtlamaların termal turizm ve Spa – Wellness turizm için önemli zorluklar yarattığı ve bu durumun Türkiye'de geceleme sayısının azalmasına ve bununla ilişkili olarak termal turizm ve SPA – Wellness turizmi gelirleri ve toplam müşteri sayısının düşmesine yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the possible and immediate effects of COVID-19 in the context of health tourism and to examine the impact of the COVID-19 outbreak on the number of foreign tourists coming to Turkey for treatment between 2019-2020. In this context, statistics related to medical tourism, thermal tourism, SPA-Wellness tourism provided from public sources of Turkish Statistical Institute, Ministry of Culture and Tourism, Ministry of Health and non-governmental organizations were analyzed by content analysis method. As a result of the study, it was observed that the number of health tourists in Turkey and the share of health tourism income in total tourism income decreased in 2020 compared to 2019, due to the COVID-19 epidemic that started at the end of 2019 and especially affected the whole country. In addition, local and international restrictions imposed due to the COVID-19 epidemic, which significantly affect the development of tourism demand, create significant difficulties for thermal tourism and Spa - Wellness tourism, and this situation causes a decrease in the number of overnight stays in Turkey, and in relation to this, thermal tourism and SPA - Wellness tourism. It has been seen that the revenues and the total number of customers decreased.