Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu
Fraud by using information systems as a tool
- Tez No: 785253
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinin 1. fıkrasının 'b' bendinde hüküm altına alınan, bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu irdelenmiştir. Ceza hukukunun, genel suç teorisi düzleminde kategorize edilerek incelenen suç, bilişim disiplini açısından da ele alınmıştır. Suça vücut veren eylemin, en karakteristik iki unsuru olan 'hile' ve 'bilişim sistemleri' , terminolojik bir süzgeçten geçirilmiştir. Bunun yanında özellikle pratikteki yönleriyle ele alınan suç için doktrindeki görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca pratikte en sık karşılaşılan örneklerine yer verilerek, suçun işlenme yöntemleri üzerinde durulmuş ve diğer bilişim suçlarıyla benzeşen ve ayrışan yönleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the crime of fraud by using information systems as a tool, which is stipulated in subparagraph 'b' of paragraph 1 of Article 158 of the Turkish Penal Code No. 5237 has been examined. The crime, which has been categorized and analyzed on the basis of the general crime theory of criminal law, has also been discussed in terms of informatics discipline. The two most characteristic elements of the act that embodies the crime, 'cheating' and 'information systems', have been subjected to a terminological filter. In addition to this, the views in the doctrine for the crime, which is handled with its practical aspects, are included. In addition, by giving the most common examples in practice, the methods of committing the crime are emphasized and its similarities and differences with other cyber crimes are emphasized.