Electronic payment systems and applications in the public sector
Elektronik ödeme sistemleri ve kamu sektöründe uygulamaları
- Tez No: 785305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, elektronik ödeme sistemlerinin gelişimini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla e-ödeme, e-ticaret gibi anahtar kelimeler tanımlanır. Ayrıca kamu sektöründeki online ödeme sistemleri incelenmiştir. Bu makale Elektronik ödeme sistemlerini, müşteri davranışları ve finansal okuryazarlık açısından gözlemler. Elektronik ödeme sistemleri hem bireyler hem de kamu sektörü için yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye, son zamanlarda hükümetin FAST adlı yeni uygulamasıyla dijital ödeme sistemlerinde bir yükseliş göstermiştir. Bir diğer gelişme de akıllı kartın Türkiye'nin en kalabalık şehrine BELBİM şirketi adı altında entegre edilmesidir. Tezin amacı, gelişmekte olan Türkiye'nin GSYİH ile yeni teknolojik ödemeler arasında bir bağlantı bulmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aim is to describe the developments in electronic payment systems. For this purpose, keywords, such as e-payment, e-commerce, are defined. In addition, online payment systems in public sector are investigated. This paper observes the EPS with costumer behaviors and financial knowledge. Electronic payment systems are widely used both for individuals and for public sector. Türkiye, has shown a trend lately for the digital payment systems with the governments new application called FAST. Another development is the integration of smart card to the most crowded city of Türkiye under the name of BELBİM company. The thesis purpose is to find a connection for Türkiye GDP and development with the new technological payments.