Covid-19 tanısı ile hospitalize edilen hastalarda pulmoner arter ve aort çaplarının hastane yatış süresi ve sağkalım üzerine etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effects of pulmonary artery and aortic diameter on hospital lasting and survival in patients hospitalized with the diagnosis of Covid-19
  1. Tez No: 785313
  2. Yazar: DERYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK TAŞÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: COVID-19 enfeksiyonu 21.yy'ın birinci çeyreğinde ortaya çıkan ve son yüz yılda görülmüş en büyük ve ölümcül enfeksiyon hastalıklarından biridir. Hastalık başta akciğerler olmak üzere vücuttaki her organı etkileyebilmektedir. Hastalığa bağlı en önemli ölüm nedenleri arasında akciğer tutulumu ve vasküler tromboz bulunmaktadır. Hastalığın klinik seyrini ve mortalite riskini öngörmek için asendan aort, ana pulmoner arter ile sağ ve sol pulmoner arter genişliklerinin kullanımı klinik pratikte önemli yarar sağlayacaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 1 Eylül 2020 ile 30 Kasım 2020 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 kliniklerinde takip edilen hastaların verileri kullanılmıştır. Çalışma popülasyonuna ait dosya ve görüntü kayıtlarından demografik özellikleri, biyokimyasal değerleri, klinik son durumları ve asendan aort, ana pulmoner arter ile sağ ve sol pulmoner arter çaplarının ölçümleri kaydedilmiştir. Bulgular: Toplam 1705 hasta dosyası tarandı ve çalışma için 840 hastanın verisi değerlendirildi. Yaş ortalaması 61,9  15,5 yıl (18 - 102) olan hastaların %56,9'u erkek, %43,1'i kadın idi. Hastaların %4,3'ü ölmüş, %95,7'si ise taburcu edilmişti. Ölen hastaların %33,3'ü kadın, %66,7'si erkek ve hastane yatış süresi tüm popülasyonda 7,1  3 gün (4 - 23) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 infection is one of the biggest and deadly infectious diseases that emerged in the first quarter of the 21st century. The disease can affect every organ in the body, especially the lungs. Pulmonary involvement and vascular thrombosis are among the most important causes of death due to the disease. The use of the diameters of ascending aorta, main pulmonary artery and right and left pulmonary artery will provide significant benefits in clinical practice to predict the clinical course of the disease and the risk of mortality. Materials and methods: In this study, data of patients who were hospitalized in Gülhane Training and Research Hospital COVID-19 clinics between September 1, 2020 and November 30, 2020 were retrospectively evaluated. Demographic characteristics, blood parameters, clinical status and measurements of ascending aorta, main pulmonary artery, and right and left pulmonary artery diameters were recorded from the files and image records of the study population. Results: A total of 1705 patient files were scanned and data of 840 patients were evaluated for the study. The mean patient age was 61.9 ± 15.5 years (18 - 102). 56.9% of the patients were male and 43.1% were female. 4.3% of the patients were died and 95.7% discharged. Of the patients who died, 33.3% were female, 66.7% were male. The length of hospital stay was 7.1 ± 3 days (4 - 23) in the entire population. The comparison of the diameters of the main vascular structures, among the patients who survived and died were 3.53 ± 0.46 cm vs. 3.72 ± 0.34 cm (p=0.017) for the ascending aorta, 2.73 ± 0.4 cm vs. 2,83  0,37cm (p=0.155) for the main pulmonary artery, 2,17  0,35cm vs. 2,44  0,29cm (p65 year (elderly patient group). In the younger patient group, vascular diameters were 3.38 ± 0.45 cm vs. 3.72 ± 0.28 cm (p=0.039) for the ascending aorta, 2,64  0,35cm vs. 2,88  0,36cm (p=0.058) cm for the main pulmonary artery, 2.04 ± 0.32cm vs.