Covid-19 ile ilişkili interstisyel akciğerhastalığında prognostik faktörler
Prognostic factors in interstitial LUNG disease related with COVİD-19
- Tez No: 794568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKÇALI DURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) virüsü 2019 yılında Çin'de başlayarak Koronavirüs hastalığı 2019 (COVİD-19) olarak adlandırılan pandemiye neden olmuştur. İnterstisyel akciğer hastalığı (İAH) akciğeri diffüz olarak etkileyen, akciğer parankiminde değişik derecelerde inflamasyon, fibrozis gibi yapısal bozulmaya neden olan bir hastalık grubudur. Bu çalışmanın amacı COVİD 19 sonrası pulmoner fibrozis ve/veya İAH gelişimindeki risk faktörlerini ve prognostik faktörleri araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Göğüs Hastalıkları kliniği ve COVİD-19 yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) 1 Ocak 2021-1 Ocak 2022 tarihleri arasında COVİD-19 tanısı ile yatan ve post-COVİD dönemde takip edilen hastalar dahil edildi. Çalışmaya 18-85 yaş arası 101 hasta alındı ve post- COVİD 3., 6. ve 12. ay takiplerinde demografik, klinik, radyolojik ve laboratuvar bulguları incelendi. Post-COVİD 12. ay kontrollerinde ileri fibrozis bulguları olarak kabul edilen bal peteği görünümü ve traksiyon bronşektazisi olan hastalar olmayan hastalar ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya yaş ortalaması 60,2±10,5 olan %47,5'i kadın %52,5'i erkek toplam 101 hasta dahil edildi. Hastaların %73,4'ünde 1. yılın sonunda fibrozis bulgusu mevcuttu. Fibrozis bulgusu olan grupta hipertansiyon, ağır viral pnömoni, YBÜ'de takip ihtiyacı daha fazlaydı (p=0,011, p=0,004 p=0,001).
Özet (Çeviri)
Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) virus started in China in 2019 and caused a pandemic called coronavirus disease 2019 (COVID-19). Interstitial Lung Disease (ILD) is a group of diseases that affect the lung diffusely and cause structural deterioration such as inflammation and fibrosis in the lung parenchyma at varying degrees. The aim of this study is to investigate the risk factors in the development of pulmonary fibrosis and/or ILD and prognostic factors after COVID-19. MATERIAL AND METHOD: Patients who hospitalized in Health Sciences University (SBU) Dışkapı Yıldırım Beyazıt Health Application and Research Center (HARC) Hospital, Chest Diseases Clinic and COVİD-19 intensive care unit (ICU) with the diagnosis of COVID-19 between January 1, 2021 and January 1, 2022, and the patients followed up during post-COVID period were included. Totally 101 patients with the age of between 18 and 85 years were included in the study, and demographic, clinical, radiological and laboratory findings were analyzed at 3rd, 6th and 12th months of post-COVİD follow-up. Patients with honeycomb appearance and traction bronchiectasis, which are considered to be finding of advanced fibrosis, were compared with patients without fibrosis findings. RESULTS: Totally 101 with a mean age of 60.2±10.5% patients out of them 47.5% female and 52.5% male were included in the study. At the end of the 1st year, 73.4% of the patients had signs of fibrosis. Hypertension, severe viral pneumonia, and need for follow-up in the ICU were higher in the group with fibrosis findings (p=0.011, p=0.004 p=0.001).