Aminokalkonlardan 3,4-dihidropirimidin-2-tiyon türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitesi
Synthesis, characterization and biological activity of 3,4-dihydropyrimidine-2-thione derivatives from aminochalcones
- Tez No: 785351
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN ALİYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aminokalkonlardan 3,4-Dihidropirimidin-2-Tiyon Türevleri sentezlenerek antioksidan, antimikrobiyal, tirozinaz inhibitör aktivitelerinin incelenmesi ve moleküler docking çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında, altı adet 2-amino kalkon ve pirimidin-tiyon türevi sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin antioksidan, antitirozinaz ve antimikrobiyal aktiviteleri test edilmiştir. 2-Amino asetofenon ile benzaldehit, 2,5-dimetoksi, 3-/brom/klor, baz için NaOH, çözücü için etanol ile su kullanılarak A1-A3 No'lu bileşikleri sentezlenmiştir. A1-A3 No'lu bileşikleri bazik ortamda tiyoüre ile reaksiyona girerek tiyopirimidin türevleri (B1-B3) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları NMR (1H-NMR, C-NMR), FT-IR ve kütle (LC-TOF-MS) spektroskopisi teknikleri ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerin antioksidan (FRAP Tayini, CUPRAC Tayini), antimikrobiyal ve tirozinaz inhibitor aktiviteleri ölçülmüştür. Sentezlenen bileşikler ve tirozinaz enzimi arasında atomik düzeyde bağlanma modunu ve ligand-hedef etkileşimini belirlemek için moleküler docking çalışması yapılmıştır. Sentezlenen tüm bileşiklerin değişik düzeylerde antioksidan aktivite gösterdiği bulunmuştur. Özellikle B1 bileşiğinin antioksidan aktivitesi diğer bileşiklere göre daha yüksek tespit edilmiştir. Tüm bileşiklerin test edilen mikroorganizmaların bazılarına karşı antimikrobiyal etki gösterdiği bulunmuştur. Özellikle B2 bileşiği test edilen mikroorganizmaların tümüne karşı iyi bir antimikrobiyal aktivite sergilemiştir. En yüksek tirozinaz inhibisyonu gözlenen A2 ve A3 bileşiğinin IC50 değerleri sırasıyla 138.151±0,94 μg/mL, 177,743±1,10 μg/mL olarak bulunmuştur. Yapılan bu tez çalışması, yeni preklinik çalışmalara öncülük ederek elde edilen bilgiler eczacılık, kozmetik ve tıp bilimlerinde literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to synthesize 3,4-Dihydropyrimidine-2-Thione Derivatives from aminochalcones. The antioxidant, antimicrobial, and tyrosinase inhibitory activities of these compounds were examined and their molecular docking studies were performed. In this thesis, six 2-amino chalcone and pyrimidine-thione derivatives were synthesized. The antioxidant, antityrosinase and antimicrobial activities of these compounds were tested. Compounds A1-A3 were synthesized using 2-amino acetophenone and 2,5-dimethoxy, 3-bromo, and 3-chloro-substituted benzaldehydes. NaOH was used as the base, and ethanol and water as the solvent. Thiopyrimidine derivatives (B1-B3) were obtained by reacting compounds A1-A3 with thiourea in basic medium. The chemical structures of the synthesized compounds were elucidated by NMR (1H-NMR, C-NMR), FT-IR, and mass (LC-TOF-MS) spectroscopy techniques. The antioxidant (FRAP Assay, CUPRAC Assay), antimicrobial and tyrosinase inhibitory activities of the compounds were measured. Moreover, molecular docking study was performed to determine the binding mode and ligand-target interaction between the synthesized compounds and the tyrosinase enzyme at atomic level. It was found that all synthesized compounds showed different levels of antioxidant activities. In particular, the antioxidant activity of compound B1 was found to be higher than other compounds. All compounds also were found to have antimicrobial activity against some of the tested microorganisms. In particular, compound B2 exhibited good antimicrobial activity against all tested microorganisms. The IC50 values of compounds A2 and A3, which showed the highest tyrosinase inhibition, were determined as 138.151±0.94 μg/mL and 177.743±1.10 μg/mL, respectively. This thesis study can lead to new preclinical studies and the results obtained may contribute to the literature in pharmacy, cosmetics and medical sciences.