Fotoğrafta Time Stack tekniğinin Fütürizm bağlamında yorumlanması
  1. Tez No: 785368
  2. Yazar: ERCAN ENTERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Resmin ortaya çıkışı düşünen, sorgulayan, araştıran, esinlenip yeni bir şey sunmaya çalışan insanın doğayı taklit etmesi ile başlamıştır. Milattan 30000 yıl önce İspanya'nın kuzeyinde bulunan Altamira mağarasındaki duvar resimlerinde özellikle bizon, yaban domuzu, geyik, hareket halindeki atların resmedildiği görülmüştür. Camera Obscura'nın icadına kadar insanlığın ana konusu çoğunlukla doğa olmuştur. 1829'da Joseph Nicephore Niepce'nin buluş niteliğindeki çektiği ilk fotoğrafın ardından birçok ressam tarafından tepki ile karşılanmıştır. Başta resmi olumsuz yönde etkileyeceği kuşkusu ağır basmıştır. Dönemin ünlü ressamlarından olan Ingres, Turner gibi sanatçılar fotoğrafa karşı çıkışları ile tepkilerini gösterirken, Courbet, Manet, Millet, Degas, Cezanne gibi ressamlar kısa süre içerisinde fotoğraftan yararlanmıştır. Fotoğraf, resimde olduğu gibi gerçeğe yakın çalışmalar üretmek yerine onu başka bir düzeyde algılanmasını sağlayacak yeni bir zemin hazırlamıştır. Sanat tarihi süreci ile bakıldığında fotoğraf ve resim ilişkisi 1839 da başlayıp teknolojinin de gelişmesi ile birlikte modern sanatın ortaya çıkışında önemli bir rol almıştır. Resimdeki ön hazırlıkların yapıldığı gibi fotoğrafta da buna benzer ön hazırlıklar yapılıp ortaya etkileyici çalışmalar çıkmıştır. Fotoğraf teknik olarak, ışığın yüzeye çarptığı tüm varlıkların başta kimyasal tepkimeler yardımıyla, günümüzde ise yine aynı mantıkla ışığa duyarlı sensörler yardımıyla bir yüzeye saptanan şekillerdir. Tezin birinci bölümünde resim tarihinin bilinen ilk örnekleri ve günümüze kadarki gelişim süreci, fotoğrafın icadından önceki yakın süreç ve icadından sonraki kısa tarih, resim sanatına etkisi, sosyal kabul durumu ele alınmıştır. Film yapısında ve makine gövdelerindeki değişiklikler, Fütürizm akımının nelerden etkilendiği ve ortaya çıkış süreci ayrıca ele alınmıştır. İkinci bölümde, dijital fotoğrafın doğuşu, ilk dijital fotoğraf makineleri, RAW ve JPEG dosya formatlarının özellikleri, kullanım alanları, farkları ele alınacaktır. İkinci bölümün sonunda dijital fotoğraf işleme sürecinin başlangıcı ve günümüzde karanlık odanın yerini neredeyse tamamıyla almış olan Photoshop programının gelişim sürecine yer verilecektir. Tezin son bölümünde Time Stack tekniğinin ne olduğu, ilk dönemlerde hangi tekniklerden etkilenerek ortaya çıktığı konusuna değinilecektir. Tekniğin oluşmasından önce yapılması gereken hazırlıklar ekipman, doğa şartlarının uyumluluğu, gereken yazılımlarla ilgili bilgilere yer verilecektir. Time Stack tekniği ile çekilen fotoğrafların işleme süreçleri, hangi programlarda nelerin yapıldığı detaylı bir şekilde görsellerle anlatılacaktır. Fotoğrafların işleme süreçleri bittikten sonra gerek disklere gerekse internet ortamına yüklemek için veya baskı almak için nelerin yapılması gerektiği, hangi formatlarda kayıt ve çıktı alınması gerektiği konusunda örneklerle değinilecektir. Üçüncü bölümün en sonunda Time Stack tekniği ile çekmiş olduğum fotoğraflara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The emergence of painting began with the imitation of nature by people who think, question, research, try to be inspired and present something new. It was seen that bison, wild boar, deer, and horses in motion were depicted in the wall paintings in the Altamira cave located in the north of Spain 30000 years ago. Until the invention of the Camera Obscura, the main subject of humanity was mostly nature. After the first photograph taken by Joseph Nicephore Niepce in 1829, it was met with a reaction by many painters. At first, the suspicion that it would adversely affect the painting prevailed. Artists such as Ingres and Turner, who are famous painters of the period, showed their reactions with their opposition to photography, while painters such as Courbet, Manet, Millet, Degas, Cezanne benefited from photography in a short time. Photography has prepared a new ground that will enable it to be perceived on another level, instead of producing works that are close to reality as in painting. Looking at the art history process, the relationship between photography and painting started in 1839 and took an important role in the emergence of modern art with the development of technology. Just as the preliminary preparations in the picture were made, similar preliminary preparations were made in the photograph and impressive works were revealed. Technically, photography is the shapes that are detected on a surface with the help of chemical reactions, and today, with the same logic, with the help of light-sensitive sensors, of all beings that light hits the surface. In the first part of the thesis, the first known examples of the history of painting and its development process until today, the recent process before the invention of photography and the short history after its invention, its effect on the art of painting, and its social acceptance are discussed. Changes in the film structure and machine bodies, the effects of the Futurism movement and the process of its emergence are also discussed. In the second part, the birth of digital photography, the first digital cameras, the features, usage areas and differences of RAW and JPEG file formats will be discussed. At the end of the second part, the beginning of the digital photo processing process and the development process of the Photoshop program, which has almost completely replaced the dark room today, will be discussed. In the last part of the thesis, what the Time Stack technique is and which techniques it emerged from in the early periods will be discussed. Information about the preparations to be made before the formation of the technique, the equipment, the compatibility of the natural conditions, the required software will be included. The processing processes of the photographs taken with the Time Stack technique, and what is done in which programs will be explained in detail with visuals. After the processing processes of the photos are completed, it will be mentioned with examples about what should be done to upload to disks, to the internet or to print, in which formats to record and print. At the end of the third part, the photographs I took with the Time Stack technique will be included.