Canlandırma sinemasında gerçekçilik: Isao Takahata sineması
Realism in animation cinema: Cinema of Isao Takahata
  1. Tez No: 785369
  2. Yazar: MURAT CAN YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK KARTELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Canlı aksiyon sinemasının gerçekçilikle girdiği etkileşim kendisinden önce gelen tüm sanat dallarının gerçekçilikle etkileşiminden daha güçlüdür. Çünkü canlı aksiyon sineması hayatı, gerçekliği doğrudan fotografik olarak kaydetme imkanına sahiptir. Fakat animasyon hayatı doğrudan kayıt altına almaz onun böyle bir sanatsal yaklaşımı yoktur. Animasyonun temel formu karikatürize ve ikoniktir. Animasyon doğası gereği fotografik bir gerçekçilik barındırmıyorsa nasıl olur da canlandırma sinemasında gerçekçilikten söz edilebilir? Bu çalışmada sinema, grafik ve animasyon kuramcıların görüşleri alınarak animasyonda gerçekçiliğin ne olduğu ve gerçekçilik tartışmalarının animasyonda nasıl seyrettiği araştırılmıştır. Gerçekçiliğin iki yüzünü oluşturan toplumsal ve estetik gerçekçiliğin canlandırma sinemasıyla girdiği ilişki Isao Takahata sineması üzerinden incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interaction of live-action cinema with realism is stronger than the interaction of all previous arts with realism. Because live-action cinema has the ability to record life and reality photographically. However, animation does not record life directly, it doesn't have such an artistic approach. The basic form of animation is caricatured and iconic. If animation doesn't inherently contain photographic realism, how can one talk about realism in animation? In this study, the question of what is realism in the history of animation and the evolution of realism discussions have been examined by taking the opinions of cinema, graphic and animation theorists. Social and aesthetic realism, which forms the two sides of realism, and their connection with the animation cinema is discussed through Isao Takahata cinema.