Comparison of silt density index and modified fouling index with respect to foulant concentration and particle size
Silt yoğunluk indeksi ve modifiye kirlilik indeksinin kirletici konsantrasyonu ve boyutuna göre karşılaştırılması
  1. Tez No: 785409
  2. Yazar: DORUK GÜNEŞ GÖSTERİŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda membran endüstrisi önemli gelişmeler kaydetmiştir ve ters osmoz (RO) ve nanofiltrasyon (NF), su temini ve su arıtma uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Proses verimliliği pH, sıcaklık, tıkanma vb. parametrelerden etkilenmektedir. Bunların arasında en büyük rol oynayan tıkanma faktörüdür. Besleme suyunda bulunan partiküllerin ve kolloidlerin membran yüzeyinde birikmesi nedeniyle tıkanma meydana gelmektedir ve proses verimliliğini ve işletme maliyetlerini olumsuz etkilemektedir. Bu sistemlerdeki besleme suyunun kirlenme potansiyelinin kısa sürede güvenilir, verimli ve ekonomik bir şekilde belirlenmesi zor bir görevdir. Besleme suyunun kalitesini ve kirlenme eğilimini değerlendirmek için birkaç kirlenme indeksi vardır. Bu indekslerin her birinin avantajları ve dezavantajları söz konusudur. Silt Yoğunluk İndeksi (SDI) ve Değiştirilmiş Kirlilik İndeksi (MFI) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu iki indeks, kirlilik özelliklerini niteliksel olarak belirlemede basitlik, güvenilirlik ve kesinlik açısından diğerlerinden biraz farklıdır. kullanılır. Bu tez çalışmasında çeşitli tıkayıcı tip ve konsantrasyonların varlığında SDI ve MFI testleri yapılmıştır. Veriler sistematik bir şekilde sunulmuş ve her iki indeksin güvenilirliği ve hassasiyeti karşılaştırılmıştır. Genel olarak SDI besleme solüsyonu konsantrasyonu ve parçacık boyutundaki değişikliklere karşı hassasiyet göstermemiştir. MFI ise deneysel çalışmaların çoğu için artan partikül boyutu ve konsantrasyonu ile iyi bir tutarlılık sergileyerek SDI'dan daha iyi performans sergilemiştir. MFI değerleri sadece partikül konsantrasyonları ile değil, aynı zamanda organikler ve bunların kombinasyonları ile de uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1970s membrane industry has made significant improvements and reverse osmosis (RO) and nanofiltration (NF) are widely utilized in communal and industrial water supply applications. Multiple parameters are affecting the process efficiency and integrity of membrane structure such as pH, temperature, fouling, etc., the latter being the most complex one. Fouling happens due to the particle build-up onto the membrane surface and adversely impacts the process productivity and operation costs. Determination of the fouling capacity of the supplied raw water in such systems in a reliable, efficient and economical manner in a short time is a great challenge. There are several fouling indexes for evaluating the quality and fouling tendency of the feed water, each having its advantages and disadvantages. Silt density index (SDI) and Modified fouling index (MFI) are the most widespread ones and differ slightly from each other in terms of simplicity, reliability, and precision in qualitatively determining the foulant characteristics. In this study, SDI and MFI tests were conducted in the presence of various foulant type and concentrations. The results were presented in a systematic way, and the reliability and responsiveness of the fouling indexes were compared. SDI typically failed to respond to variations in feed solution concentration and particle size. MFI, on the other hand, performed better. For the majority of the experimental runs, MFI values showed good coherence with increasing particle size and concentration. MFI values were related not only to particle concentrations, but also to organics and their combinations.