Kalsiyum okzalat böbrek taşı olan hastalarda klaudin (CLDN) gen ailesi üyelerinin ekspresyon profillerinin belirlenmesi
Determination of expression profiles of klaudin (CLDN) gene family members in patients with calcium oxalate kidney stones
  1. Tez No: 785473
  2. Yazar: ÜMİT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT TUNCAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
CLDN gen ailesi üyelerinde gözlenen genetik varyasyonların böbrek taşı oluşumundan sorumlu olabileceğine dair çalışmalar güncelliğini korumaktadır. Ancak, bu sorumlu gen ailesi üyelerinin birlikte ekspresyon profillerinin değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Kalsiyum okzalat taşı bulunan böbrek hastalarında ve sağlıklı kontrollerde taş oluşum mekanizmasından sorumlu tutulan CLDNgen ailesi üyelerinin ekspresyon durumlarını birlikte değerlendirmek ve karşılaştırma yapmayı araştırmayı amaçladık. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğine başvuran ve ''Kalsiyum Okzalat Böbrek Taşı'' tanısı almış,19 hasta birey ile kalsiyum okzalat böbrek taşı tanısı almamış 21 kontrol birey çalışmaya dahil edildi. Böbrek taşı tanısı almış ve bu nedenle perkütannefrolitotomi operasyonu yapılan çalışma grubundaki olgularda ve aynı şekilde böbrek taşı tanısı olmayan diğer nedenlerle ameliyat edilen kontrol grubundaki hastalarda ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyona neden olmayacak şekilde böbrek dokusundan 10 mm3 biyopsi örnekleri alındı. Biyopsi örneklerinden total RNA izolasyonu gerçekleştirildi ve hedef genlerin (Klaudin 1,2,3,4,7,8,10,14,16,18,19) ekspresyon profilleri gerçek-zamanlı PCR yöntemi ile belirlendi. Kronik hastalıklarda hasta grubunda taş öyküsünün yanında DM ve HT sağlıklı kontrol grubundan daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Studies suggesting that the genetic variations observed in the CLDN family members are responsible for the formation of kidney stones remain up-to-date. However, there is no study evaluating the co-expression profiles of the members. We aimed to evaluate and compare the expression levels of CLDN gene family members responsible for the stone formation mechanism in patients with calcium oxalate stones and control group. Fourty patients (19 patients who were diagnosed with“Calcium Oxalate Kidney Stone”and 21 individuals who were not diagnosed with calcium oxalate kidney stones) who applied to Pamukkale University Medical Faculty Hospital Urology Clinic and underwent kidney surgery were included in the study. During the surgery, 10 mm3 biopsy samples were taken from the kidney tissue, without causing any complications, from the patients who were diagnosed with kidney stones and therefore underwent percutaneous nephrolithotomy and from the patients in the control group who were not diagnosed with kidney stones and were operated for other reasons. Total RNA isolation was performed from biopsy samples and expression levels of target genes (Claudin 1,2,3,4,7,8,10,14,16,18,19) were determined by real-time PCR. Among the chronic diseases, DM and HT were more common in the patients with kidney stone disease than in the control group.