Primer diz osteoartritinde yüksek yoğunluklu ve düşük yoğunluklu lazer tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of high intensity and low intensity laser treatments in primary knee osteoarthritis
  1. Tez No: 785474
  2. Yazar: NİDA KOÇER NAZLIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÜNSAL DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Birincil amacımız diz osteroartiti(OA) olan hastalarda düşük yoğunluklu lazer tedavisi(LLLT) ve yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin(HILT) konvansiyonel tedaviye üstünlüklerini araştırmak, ikincil amacımız HILT ve LLLT'nin; analjezik etkilerini, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini ve femur kıkırdak kalınlığının üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesi polikliniğine 01.10.2020- 01.06.2020 tarihlerinde başvuran, 55-75 yaş aralığında olan, Amerikan Romatoloji Birliği'ne göre primer diz OA tanısı konulan , Kellgren ve Lawrence radyolojik sınıflamasına göre evre 2-3 diz OA olan; en az 3 aydır devam eden görsel ağrı skoru 4 ve üzeri diz ağrısı olan toplam 72 gönüllü hasta dahil edildi. Çalışma prospektif, randomize, kontrollü, çift kör tek merkezli olarak tasarlandı. Hastalar randomize olarak 3 tedavi grubuna ayrıldı. Birinci gruptaki 24 hastaya 4 hafta boyunca haftada 3 gün sıcak paket tedavisi, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu(TENS), eklem hareket açıklığı egzersizleri, düz bacak kaldırma egzersizleri,quadriceps güçlendirme egzersizleri, yastık sıkma egzersizleri,tek bacak üzerinde denge egzersizlerini içeren konvansiyonel tedavi , ikinci gruptaki 24 hastaya konvansiyonel tedavi ve HILT , üçüncü gruptaki 24 hastaya ise konvansiyonel tedavi ve LLLT uygulandı.Tüm gruplar tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde ve tedavi sonrası üçüncü ayda klinik parametrelerle ve ultrasonografik olarak değerlendirildi. Değerlendirmeler uygulanan tedavi protokolünün ne olduğunu bilmeyen aynı klinisyen tarafından yapıldı. Klinik değerlendirmede hastaların etkilenmiş ekstremitede eklem hareket açıklığı gonyometri ile , hareketle ve istirahatle ağrı skoru görsel ağrı skoru (VAS) ile,yürüme mesafeleri yürüme mesafesi ve ağrı testi ile , fonksiyonel durumları Western Ontario and McMaster Universities Osteoartrit İndeksi(WOMAC), Lequesne İndeksi ile, yaşam kaliteleri Kısa form SF-36 ölçeği ile değerlendirildi.Ultrasonografik değerlendirmede femoral kıkırdak kalınlığı ölçüldü. Bulgular: Çalışmamıza katılan 72 hastanın %69,4'ü kadın(n=50), %30,6'sı (n=22)erkekti. Hastaların yaş ortalaması 57,9 yıl, beden kitle indeksi ortalaması 30,43 , hastalık süresi ortalaması 3,39 yıldı. Her üç grupta da eklem hareket açıklık ölçümleri birinci ay ve üçüncü ayda tedavi öncesine (TÖ) göre anlamlı derecede daha yüksekken birinci aydaki eklem hareket açıklık ölçümleri ile üçüncü aydaki ölçümler arasında farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our primary goal is to investigate the advantages of low-intensity laser therapy (LLLT) and high-intensity laser therapy (HILT) over conventional therapy in patients with knee osteoarthritis (OA), our secondary goal is to investigate the advantages of HILT and LLLT; to compare its analgesic effects, its effects on functional status and quality of life, and its effects on femoral cartilage thickness. Materials and Methods: In the study, those who applied to Ankara City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Hospital outpatient clinic between 01.10.2020-01.06.2020, were between the ages of 55-75, were diagnosed with primary knee OA according to the American Rheumatology Association, stage 2-3 knee according to Kellgren and Lawrence radiological classification. with OA; 72 volunteer patients with knee pain with a visual pain score of 4 and above for at least 3 months were included. The study was designed as a prospective, randomized, controlled, double-blind, single-center. Patients were randomly divided into 3 treatment groups. Conventional treatment including hotpack therapy, Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS), joint range of motion exercises, straight leg lifting exercises, quadriceps strengthening exercises, pillow squeezing exercises, balance exercises on one leg for 4 weeks, 3 days a week for 4 weeks in 24 patients in the first group, conventional treatment and HILT were applied to 24 patients in the second group, and conventional treatment and LLLT were applied to 24 patients in the third group. All groups were evaluated clinically and ultrasonographically at the beginning of the treatment, at the end of the treatment and at the 3rd month after the treatment. Evaluations were made by the same clinician who was unfamiliar with the applied treatment protocols. In the clinical evaluation, the range of motion of the patients in the affected extremity was determined by goniometry, the pain score with movement and resting was determined by visual pain score (VAS), walking distance by walking distance and pain test, functional status by Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne Index, quality of life was evaluated with the Short form SF-36 scale. Femoral cartilage thickness was measured in the ultrasonographic evaluation.Results: Of the 72 patients who participated in our study, 69.4% were female (n=50) and 30.6% (n=22) were male. The mean age of the patients was 57.9 years, the mean body mass index was 30.43, and the mean disease duration was 3.39 years. In all three groups, joint range of motion measurements were significantly higher at first month and third month compared to pre-treatment, while no difference was found between joint range of motion measurements at first month and measurements at third month.