Green synthesed silver nanoparticles from aloe vera leaves extract effect on gene expression of MEXZ and AAC6 genes in Pseudomonas aeruginosa isolates
Aloe vera yaprağı ekstraktından gümüş nanoparҫacıkların yeşil sentezi ve Pseudomonas aeruginosa izolatlarında MEXZ ve AAC6 genlerinin gen ekspresyonu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 785524
  2. Yazar: SUMAYA SAEED JABER AL-YASIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN HASHİM RISAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Ocak 2022 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında Bağdat/Irak'taki üç devlet hastanesinde hem cinsiyet hem de farklı yaş gruplarındaki hastalardan yüz (100) örnek toplandı. Örnekler rutin, biyokimyasal testler ve Vitek-2 sistem cihazı ile teşhis edildi. Pseudomonas aeruginosa'yı teşhis etmek için, sonuçlar 32'sinin (%32) P. aeruginosa bakterisi olduğunu gösterdi. Daha sonra polimeraz zincir reaksiyonu PCR tekniği ile aac6 ve mexZ genleri saptandı ve sonuçlar 9 izolatın (%28) aac6 genini, 12 izolatın (%37,5) mexZ genini taşıdığını gösterdi. Üzerindeki AgNps Aloe vera yaprağı ekstresinin etkinliğini test etmek için altı izolat seçildi, üç izolat aac6 genine ve üç izolat mexz genine sahip. Tüm izolatlar, ekstraktın bakteriyel büyümeyi engellediğini gösterdi. Bundan sonra, AgNps Aloe vera'nın etkinliğinin incelenmesi, gen ekspresyonu üzerinde ekstrakt bırakır. Kontrol olarak AgNps Aloe vera ile muameleden önce ve AgNps Aloe vera ile muamelelerden sonra seçilen altı izolattan RNA ekstrakte edildi. PCR'nin sonucu, tedavi altındaki aac6 ve mexZ gen ekspresyon seviyelerinde aşağı regülasyon gösterdi, dolayısıyla direnç mekanizmalarında (enzim ve akış pompalarını modifiye edin) düşük gen ekspresyonu seviyesi.
Özet (Çeviri)
In this study, hundred (100) specimens were collected from patients of both gender and different age groups in three government hospitals in Baghdad/Iraq from January 2022 to May 2022. Samples were diagnosed by routine, biochemical tests, and Vitek- 2 system device to diagnose the Pseudomonas aeruginosa, the results showed that 32 (32%) were P. aeruginosa bacteria. After that, the aac6 and mexZ genes were detected by polymerase chain reaction PCR technique and the results showed that 9 isolates (28%) carry the aac6 gene and 12 isolates (37.5%) carry the mexZ gene. Six isolates were selected to test the effectiveness of the AgNps Aloe vera leaves extract on it three isolates have the aac6 gene and three have mexz genes. All isolates demonstrated that the extract inhibited bacterial growth. after that, the study of the effectiveness of the AgNps Aloe vera leaves extract on gene expression. RNA was extracted from the six selected isolates before treatment with AgNps Aloe vera as control and after treatments with AgNps Aloe vera. The result of PCR showed down-regulation in the aac6 and mexZ gene expression levels under treatment hence the low level of gene expression in the mechanisms of resistance (modify enzyme, and efflux pumps).