Arapça öğrenen hazırlık sınıfı öğrencilerine yönelik pre–A1 düzeyi için bir öğretim programı tasarısı ve uygulama önerisi
A curriculum draft and implementation suggestion for pre-A1 level for preparatory class students learning Arabic
  1. Tez No: 785523
  2. Yazar: MUHAMMED KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Öğretim sürecinin belirli ve genel kabul görmüş öğretim programlarına dayanılarak yapılması, sürecin daha etkin ve işlevsel olmasına katkı sağlamaktadır. Öğretimi gerçekleştirmek istenilen her türlü içeriğin belirli bir öğretim programına dayanıyor olması bu sebeple önemlidir. Yabancı dil olarak Arapçanın öğretiminde de belirli bir öğretim programı benimsenmeli ve öğretici benimsenen program doğrultusunda hareket etmelidir. Bu bağlamda çalışmada öneri olarak sunulmuş olan öğretim programının Arapça öğretimi yapılan hazırlık sınıflarında var olan program ihtiyacına cevap vereceği düşünülmektedir. Çalışmada kuramsal çerçeve özelinde bir dilin yabancı dil olarak hangi yöntemlerle öğretilebileceğine ışık tutulduktan sonra öğretim programının tanımına ve programlar arasındaki farklara dair kapsamlı açıklamalar yapılmıştır. Araştırmada önerilen öğretim programı, Taba-Tyler Modeli ve Özcan Demirel Modeli kapsamında planlanmıştır. İhtiyaçların belirlenip değerlendirilmesinden sonra öğretim programının tasarısı çalışılmıştır. Çalışmada sunulan öğretim programı, hazırlık sınıflarında Arapça öğretimini, başlangıç seviyesinden hemen önce giriş seviyesi olarak ele almış ve yüz elli ders saatini kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Söz konusu program Arapça öğretimini kelime haftası, alfabe öğretimi aşaması ve temel oluşturma süreci olarak planlamıştır. Çalışmada sunulan öğretim programı, Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni ve alan literatüründe bulunan diğer öğretim programlarından farklı olarak, belirlenen her bir kazanımın uygulanmasına dair 'uygulama önerileri' sunmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde çalışmada öne sürülen kazanım ve uygulamalarının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the teaching process is based on specific and generally accepted teaching programs -curriculum- contributes to making the process more effective and functional. For this reason, it is important that any content desired to be taught is based on a specific curriculum. Teaching Arabic as a foreign language should also adopt a certain curriculum and the instructor should act in line with this program. In this context, there is a need for a curriculum on teaching Arabic as a foreign language. It is thought that this curriculum, which we have presented as a suggestion in our study, will respond to the need mentioned before. After shedding light on which methods a language can be taught as a foreign language, the study gives comprehensive explanations about what the curriculum is. In this process, the differences between the programs are explained. The Taba-Tyler Model and Özcan Demirel Model, which can be considered as a resource in the curricula, were examined and the study was planned by being inspired by these two models. After the needs were determined and evaluated, the design of the curriculum was studied. The curriculum presented in the study plans the teaching of Arabic in the preparatory classes as an introductory level just before the beginner level and has been created to cover one hundred and fifty lesson hours. The program in question planned the teaching of Arabic as a word week, the alphabet teaching phase and the foundation process. The curriculum presented in the study, unlike the Common European Framework of Reference for Languages and other curriculums found in the field literature, offers 'application suggestions' for the implementation of each determined outcome. In the conclusion part of the study, the gains and applications put forward in the study were evaluated.