Characterization studies of lipid based delivery system containing natural antioxidant
Doğal antı̇oksı̇dan ı̇çeren lı̇pı̇d bazlı taşıyıcı sı̇stemı̇n karakterı̇zasyon çalışmaları
- Tez No: 785558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JUSTE BARANAUSKAITE ORTASOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kozmetoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antioksidanlar, yaşlanma ve sağlıklı cilt gibi konuları içeren konuşmalarda veya tartışmalarda, özellikle kozmetik endüstrilerini ilgilendiren alanlarda oldukça tanıdıktır. Antioksidanların vücuttaki serbest radikal konsantrasyonunu farklı mekanizmalarla azalttığı kanıtlanmıştır, bu serbest radikaller birçok hastalığın ve durumun nedeni olarak kabul edilir ve cilt yaşlanması da tartışmanın geri kalanına yabancı değildir. vitaminler, fenoller ve flavonoidlerin tümü ROS seviyelerini düşürerek ve serbest radikal moleküllerini temizleyerek büyük etkinlik göstermiştir, doğal antioksidanların kararsız olma eğilimi vardır, bu kararsızlıklar stratum corneum'a nüfuz etmelerini veya genel olarak toplam antioksidan aktivitelerini etkileyebilir. Bu araştırma, Euphorbiaceae familyasından Hint bektaşi üzümü veya Latince adıyla Emblica officinalis olarak adlandırılan meyveden elde edilen doğal antioksidanları lipozom olarak da bilinen küçük fosfolipid nanotaşıyıcılara dahil etmeyi ve kapsüllemeyi amaçlamıştır. lipozomların sadece antioksidanın cilt yoluyla taşınmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda biyoyararlanım ve stabiliteyi de arttıracağına inanılmaktadır. Seçilen kozmetik formül, kontrollü salım ve toplam formülün stabilitesinin arttırılması gibi nedenlerle hidrostatik veya hidroelastik jel (Carbopol 934) olarak dikkatli ve uzun bir değerlendirmeden sonra belirlenmiştir.Meyvenin toplam antioksidan miktarını ölçmek için 4 farklı yöntem uygulanmıştır. DPPH, ABTS, FRAP ve CUPRAC. 1 mg ekstraktta toplam antioksidanların yaklaşık %43'ünü gösteren DPPH, 4 yöntem arasında en doğru olanıdır. fenoller ve flavonoidler hem ölçülmüş hem de değerlendirilmiş ve 1 mg ekstrakt başına toplam fenollerin %12'sini göstermiştir. lipozom yöntemlerinin karakterizasyonu, 3 farklı yanıtın değerlendirildiği bir DLS cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. zeta potansiyeli, partikül boyutu ve polidispersite indeksi. Tüm örneklerin partikül boyutunun
Özet (Çeviri)
Antioxidants are well familiar in conversations or discussions that include topics such as aging and healthy skin, especially in the fields that concern cosmetics industries. Antioxidants are proven to diminish free radical concentration in the body by different types of mechanisms. Free radicals are considered the cause of many diseases and conditions and skin aging included. Antioxidants, Phenols, and flavonoids all showed great effectiveness through depleting ROS (Reactive oxidative stress) levels and scavenging free radical molecules, natural antioxidants have a tendency of being unstable, these instabilities might affect their penetration through the stratum corneum or generally total antioxidant activities. This research aimed to encapsulate natural antioxidants extracted from the fruit commonly named Indian gooseberry or latinly named Emblica officinalis from the family of Euphorbiaceae into small phospholipid nanocarriers. It's believed that liposomes will not only provide assistance for antioxidant transportation through the skin but also it will have enhanced bioavailability and stability. In the research, the final cosmetic formulation was chosen as hydrogel (Carbopol 934) due to controlled release and enhancing the stability of the liposomal formulation. Four different methods (DPPH, ABTS, FRAP, and CUPRAC) for measuring the total antioxidant amount of the extract and formulations were evaluated. The results showed that approximately 43% of total antioxidants are in 1 mg of extract. Moreover, phenols and flavonoids showed 12% of total phenols per 1 mg of extract. Design-Expert® was used to obtain the liposomal optimal formulation. Liposomes were characterized by zeta potential, particle size, and polydispersity index. All the samples' particle sizes were shown to be