Temozolomid içeren katı lipid nanopartikül hazırlanması, karakterizasyonu ve beyin kanseri hücre hattında etkinliğinin araştırılması
Preparation and characterization of solid lipid nanoparticle containing temozolomide, and investigation of its efficacy in brain cancer cell line
  1. Tez No: 593195
  2. Yazar: EDA ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Merkezi sinir sisteminde beyin tümörleri arasında glioblastoma en sık karşılaşılan ve ölümcül olan kanser türüdür. Malignant glioblastomanın heterojen yapısı ve agresif özelliğine sahip olması hastalarda ortalama sağkalımı yaklaşık 15 ay gibi kısa bir süre belirlenmiştir. Bunun yanında hastalığın teşhisin zor olması, kemoterapötik ajanların kan beyin bariyerinden geçişi, ilaç dirençliliği gibi faktörler tedaviyi oldukça kısıtlamaktadır. Glioblastomada kullanılan tedavi yöntemlerinden cerrahi müdahale, radyasyon ve kemoterapi uzun süreli sağkalım oranın arttırılmasında etkili olmamıştır. Tüm bu sorunlara alternatif çözüm bulmak için araştırmacılar farklı tedavi yaklaşımlarını incelemektedir. Nanoteknoloji alanındaki gelişmelerin glioblastoma tedavisinde karşılaşılan zorluklara çözüm olabileceği öngörülmüştür. İlaç taşıyıcı sistemlerden lipid bazlı nanotaşıyıcıların sahip olduğu kan-beyin bariyerinden geçişi kolaylaştırma, hidrofobik ilaç çözünürlüğünü arttırma, yüzey modifikasyonuna olanak tedavi için önemli avantajlar sağlar. Bu çalışmada glioblastoma multiform tedavisinde temozolomid içeren katı lipid nanopartiküllerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve in-vitro etkinliğini araştırılmıştır. Sentezlenen nanoyapının kan-beyin bariyerinden geçişini sağlayabilmek için stearil amin ile konjugasyonu yapılması ve sentez aşamasında Tween 80 ile katı lipid nanopartiküllerin yüzeyi kaplanması amaçlanmıştır. Temozolomid içeren katı lipid nanopartiküller için optimum ilaç miktarı 0,1 mg/ml olarak belirlenmiştir. Nanoyapıların boyut analizi zeta boyut ölçümü ve SEM analizi ile belirlenmiş, ayrıca zeta potansiyel analizi yapılmıştır. Katı lipid nanopartiküllerin U87-MG-luc hücreleri üzerindeki sitotoksisite denemelerine göre 48. ve 72. saat IC50 değeri sırasıyla 430,8 ve 438,8 µg/mL olarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda temozolomid içeren katı lipid nanopartiküllerin beyin kanseri hücre hattı üzerinde etkili sitotoksik potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Among the brain tumors in the central nervous system, glioblastoma is the most encountered and fatal type of cancer. Due to the heterogeneous structure and aggressive nature of malignant, the survival rate of glioblastoma have been determined as a short period of time as 15 months. Treatment methods used in glioblastoma that surgical treatment, radiation and chemotherapy have not been effective in increasing long-term survival. Researchers examine different treatment approaches in order to find an alternative solution to all of these problems. Developments in nanotechnology have been predicted as a solution to the difficulties run across in the treatment of glioblastoma. Lipid-based nanoparticles from drug delivery systems provides significant advantages for the treatment via facilitating passage through the blood-brain barrier, increasing the solubility of hydrophobic drugs, and allowing surface modification. In this study, the synthesis, characterization and in-vitro activity of solid lipid nanoparticles that containing temozolomide in glioblastoma multiform treatment were studied It was aimed that conjugating the synthesized nanostructures with stearyl amine to ensure passage through the blood-brain barrier and coating the surface of solid lipid nanoparticles with Tween 80 at the synthesis stage. The optimum amount of drug for solid lipid nanoparticles containing temozolomide was determined 0.1 mg / ml. The size analysis of nanostructures was confirmed by zeta size measurement and SEM analysis, and zeta potential analysis was performed According to the cytotoxicity tests on U87-MG-luc cells, the IC50 value of solid lipid nanoparticles at 48th and 72th hours was determined as 430,8 and 438,8 µg/mL, respectively. As a result of conducted studies, solid lipid nanoparticles containing temozolomide are thought to have effective cytotoxic potential on the brain cancer cell line.