Kısa implant ile tedavi edilen dişsiz boşlukların restorasyon-implant oranına göre değerlendirilmesi
Evaluation of edentulous ridges treated with short implants according to restoration-implant ratio
- Tez No: 785731
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT SÜHA TÜRKASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kısa implantlar, standart implant kullanımının kısıtlı olduğu birçok klinik vakada alternatif bir tedavi seçeneği olarak savunulmaktadır. Kısa implantların kullanımının artmasıyla birlikte yüksek kron/implant (K/İ) oranı yaygın bir bulgu haline gelmiştir. Yüksek K/İ oranları gösteren implant destekli restorasyonlarda aksiyal olmayan kuvvetler ve aşırı okluzal yükler nedeniyle, kemik-implant arasında meydana gelen stresin, protetik tedavinin prognozunu negatif yönde etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amaç; belirli bir zaman diliminde uygulanmış kısa implantların retrospektif olarak başarı ve başarısızlık durumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2017-2021 yılları arasında 79 kısa implant uygulanan 35 hasta dahil edildi. Protetik tedavisi tamamlanmış hastalar klinik ve radyografik kontroller için geri çağrıldı. Klinik olarak; gingival indeks, plak indeksi, cep derinliği ölçümleri yapıldı ve protetik restorasyonlardaki komplikasyonlar değerlendirildi. Kron/implant (K/İ) oranları ve marjinal kemik kaybı, bir görüntü analiz yazılımı kullanılarak radyograflardan ölçüldü. Veriler K/İ oranı değerine göre (Kİ 1-1,49/1,5-1,99/2-2,99/≥3) dört gruba ayrıldı. Kısa implantların sağkalım oranları ve K/İ oranının marjinal kemik kaybı ve protetik restorasyonların başarısı üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada 24 aylık takip süresinde kısa implantların sağkalım oranı %100 olarak bulundu. Analiz sonucuna göre implantların ilk yıl için %3,8'inde 1,5 mm'den daha fazla, ikinci yıl için %8,9'unda 0,2 mm'den daha fazla marjinal kemik kaybı görüldü. K/İ oranının, implant sağkalımı ve MKK üzerindeki etkisi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0.05). Sonuçlar: Kısa dental implantların 2 yıl retrospektif değerlendirilmesi sonucu, yüksek K/İ oranının implant sağkalımı, implant çevresi marjinal kemik kaybı ve komplikasyonlar üzerinde bir etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Short implants are advocated as an alternative treatment option in many clinical cases where the use of standard implants is limited. With the increasing use of short implants, a high crown/implant (C/I) ratio has become a common finding. It is thought that the stress between the bone and the implant negatively affects the prognosis of prosthetic treatment due to non-axial forces and excessive occlusal loads in implant-supported restorations with high C/I ratios. The aim of this study is to evaluate retrospectively the success and failure of short implants applied in a certain time period. Materials and Methods: This study included 35 patients who had 79 short implants between 2017-2021. Patients who completed prosthetic treatment were recalled for clinical and radiographic controls. Clinically; Gingival index, plaque index, peri-implant pocket depth measurements were made and complications in prosthetic restorations were evaluated. Crown/implant (C/I) ratios and marginal bone loss were measured from radiographs using an image analysis software. The data were divided into four groups according to the C/I ratio value (CI 1-1.49/1.5-1.99/2-2.99/≥3). The survival rates of short implants and the effect of C/I ratio on marginal bone loss and the success of prosthetic restorations were evaluated. Results: In this study, the survival rate of short implants was found to be 100% during the 24-month follow-up period. According to the results of the analysis, marginal bone loss (MBL) of more than 1.5 mm was observed in 3.8% of the implants for the first year and more than 0.2 mm in 8.9% of the implants for the second year. When the effect of C/I ratio on implant survival and MBL was examined, no statistically significant difference was observed (p>0.05). Conclusion: A 2-year retrospective evaluation of short dental implants revealed that high C/I ratio had no effect on implant survival, marginal bone loss around the implant, and complications.