Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinde mesleki tutum, iş doyumu ve mesleki tükenmişlik ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of professional attitudes, job satisfaction and professional burnout in physical education and sports teachers
- Tez No: 785732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇALIK VELİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki tutum, iş doyumu ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmış olup 522 beden eğitimi ve spor öğretmenine ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde parametrik olmayan analizlerden Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki tutum ile iş doyumu arasında pozitif yönlü; her iki değişkenin mesleki tükenmişlik ile arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki tutumları olumlu düzeyde arttıkça iş doyumu düzeyleri de artmaktadır. Öte yandan öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeyleri arttıkça olumlu mesleki tutum ve iş doyumu düzeyleri de azalmaktadır. Ayrıca mesleki tutum ve iş doyumu düzeylerinde, refah durumu iyi olanların refah durumu orta olanlardan; mobbinge uğramayanların mobbinge uğrayanlardan; mesleğinde başarılı hissedenlerin başarılı hissetmeyenlerden; öğretmenlik yaptığı yerleşim biriminden memnun olanların memnun olmayanlardan; emekli olana kadar öğretmenlik yapma düşüncesi olanların bu yönde düşüncesi olmayanlardan; bir şans daha verilse tekrar öğretmen olmayı isteyenlerin bunu istemeyenlerden anlamlı düzeyde yüksek puan aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki tükenmişlik düzeyinde ise mobbinge uğrayanların mobbinge uğramayanlardan; mesleğinde başarılı hissetmeyenlerin başarılı hissedenlerden, öğretmenlik yaptığı yerleşim biriminden memnun olmayanların memnun olanlardan; emekli olana kadar öğretmenlik yapma düşüncesi olmayanların bu yönde düşüncesi olanlardan; bir şans daha verilse tekrar öğretmen olmayı istemeyenlerin bunu isteyenlerden anlamlı düzeyde yüksek puan aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between professional attitude, job satisfaction and professional burnout of physical education and sports teachers. In this direction, the research was carried out in the relational screening model. The data of the research were collected by questionnaire method and 522 physical education and sports teachers were reached. In the analysis of the data obtained, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis, which are non-parametric analyses, were used. According to the results of the research, there is a positive relationship between the professional attitude and job satisfaction of physical education and sports teachers; A negative significant relationship was found between both variables and occupational burnout. As teachers' professional attitudes increase at a positive level, their job satisfaction levels also increase. On the other hand, as teachers' professional burnout levels increase, their positive professional attitudes and job satisfaction levels decrease. In addition, in terms of professional attitude and job satisfaction, those with good welfare status are among those with moderate welfare status; of those who are not mobbed; those who feel successful in their profession and those who do not; from those who are satisfied with the settlement where they teach; from those who are not satisfied; of those who have the idea of teaching until retirement; It has been concluded that those who want to be a teacher again if given another chance get a significantly higher score than those who do not. At the level of occupational burnout, those who are mobbed compared to those who are not mobbed; of those who do not feel successful in their profession; those who are not satisfied with the settlement where they teach; those who do not have the thought of teaching until retirement; It has been concluded that those who do not want to be a teacher again, if given another chance, get significantly higher scores than those who want it.