Nanoteknoloji ve nanoteknolojinin tarımda uygulama alanları
Nanotechnology and the applications of nanotechnology in agriculture
  1. Tez No: 785756
  2. Yazar: ORHAN USLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO 2017) dünya nüfusunun 2050 yılında 9,1 milyara ulaşacağını öngörmektedir. Tarımsal üretimde kullanılacak verimli arazilerde sona yaklaşılması ve nüfus artışı ile beraber kişi başına düşen tarım alanlarının azalması, toprakta erozyon, tuzlanma, pH, sıkışma, kirlenme, organik madde kaybı, mineral besin elementi eksikliği tarzı problemler bulunması tarımsal üretimde yeni teknolojilerin kullanımını kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu çalışmada yeni yüzyılda teknoloji devrimi olarak görülen, 2025 yılından sonra ise hayatın her alanında yer alacağı öngörülen nanoteknoloji ve nanobilimin tanımı yapılarak, bir maddenin nano boyutlara inildikçe nasıl bir değişim gösterdiği, nano imalat süreçleri, nanoteknolojide kullanılan araçlar ve nanoteknolojinin uygulama alanları ele alınmıştır. Nanoteknolojinin tarım sektörüne olan etkisini daha iyi anlamak için üretim metaryellerine olan etkisi incelenmiş, Türkiye'de Trakya bölgesinde bulunan illerde (Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli) tarımsal üretimde nanoteknoloji ile üretim yapan işletmeler tespit edilerek ürün çeşitleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO 2017) predicts that the world population will reach 9.1 billion in 2050. The lack of fertile lands to be used in agricultural production and the decrease in agricultural areas per capita with population growth, the existence of problems such as erosion, salinization, pH, compaction, pollution, loss of organic matter, lack of mineral nutrients in the soil make the use of new technologies in agricultural production inevitable. In this study, the definition of nanotechnology and nanoscience, which is seen as a technology revolution in the new century and which is expected to take place in all areas of life after 2025, has been made. In addition, how a substance changes as it goes down to nano dimensions, nano manufacturing processes, tools used in nanotechnology and application areas of nanotechnology are discussed. In order to better understand the effect of nanotechnology on the agricultural market, its effect on production materials was examined, and the production types were evaluated by determining the enterprises that produce with nanotechnology in agricultural production in the provinces of Thrace in Turkey (Tekirdağ, Edirne and Kırklareli).