Plastik atıklardan üretilmiş fiber takviyeli silindirle sıkıştırılmış beton
Fiber reinforced roller compacted concrete made from plastic waste
  1. Tez No: 785783
  2. Yazar: FADİM DEFNE BENYARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALPER YILDIZEL, DOÇ. DR. GİZEM MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya dengesini korumak için ekolojik dengeyi sağlamak en başta gelen faktörlerden biridir. Bu denge içinde atık yönetiminin yeri oldukça önemlidir. Atıkların doğada kaybolma sürelerine göre en uzun süreli olan plastikler için farklı çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde 2017 yılında başlayıp halen devam eden“Sıfır Atık Projesi”kapsamında plastik atık çalışmaları ile desteklenmektedir. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de plastik kullanım alanları çeşitlilik göstermektedir. SSB, standart normal beton ile aynı malzemelerden fakat farklı miktarlardan oluşan çökme miktarının sıfıra yakın olması beklenilen bir beton çeşididir. Silindirle sıkıştılmış beton; farklı alanlarda kullanımı, ekonomik ve hızlı üretime sahip özellikleri ile öne çıkarak günden güne kullanımı artmaktadır. Bu araştırmada hacimce %0, %2,5, %5, %7,5 ve %10 plastik fiber belirlenen reçete doğrultusunda karışıma eklendi. Sıkışma için şartnameye uygun hilti kullanıldı. Her bir karışım için standart proktor deneyi, Vebe deneyi,basınç ve çekme deneyi uygulandı. Elde edilen veriler doğrultusunda silindirle sıkıştırılmış betonun içerisinde plastiğin etkisine bakıldı. RSM yöntemiyle betonda basınç ve eğilme dayanımları için tepki yüzey grafikleri incelendi. Plastik fiber katkılı silindirle sıkıştırılmış beton için basınçta plastik olumsuz bir etkisi olduğu tespit edilmemiştir. Bu tez sonucunda plastiklerin inşaat alanlarında değerlendirilmesi için farklı bir pencere açması sağlanmış ve gelecek diğer projelere ışık tutması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Providing ecological balance is one of the foremost factors in order to maintain the balance of the world. In this balance, the place of waste management is very important. Different studies are carried out for plastics, which have the longest duration according to the loss of waste in nature. It is supported by plastic waste studies within the scope of the“Zero Waste Project”, which started in 2017 and still continues in our country. As in every sector, plastic usage areas vary in the construction sector. Roller Compacted Concrete (RCC) is a type of concrete that is expected to have close to zero slump, which consists of the same materials but different amounts of conventional concrete. roller compacted concrete; It stands out with its use in different areas, economical and fast production features and its use is increasing day by day. In this study, 0%, 2.5%, 5%, 7.5% and 10% plastic fiber by volume was added to the mixture in accordance with the prescribed recipe. The hilti conforming to the specification was used for jamming. Standard proctor test, Vebe test, pressure and tensile test were applied for each mixture. Response surface graphs for compressive and flexural strengths of concrete were examined by RSM method. In line with the data obtained, the effect of plastic in the roller compacted concrete was examined. For roller compacted concrete with plastic fiber additives, it has not been determined that there is a plastic negative effect on pressure. As a result of this thesis, it has been provided to open a different window for the evaluation of plastics in construction sites and to shed light on other future projects.