Atık PET'den üretilen oligomerlerin poliester üretiminde kullanımı
Usage of oligomers produced from waste PET for polyester manufacturing
- Tez No: 129517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET ATIK PET'TEN üretilen oligomerlerin poliester üretiminde KULLANIMI Günümüzde çevresel nedenlerle, plastik atıkların geri kazanımı gittikçe önem kazanan bir konudur. Plastik atıkların önemli bir yüzdesini de, özellikle ambalaj sanayiinde yaygın olarak kullanılan polietilen tereftalat (PET) şişe atıkları oluşturmaktadır. Ülkemizde de büyük miktarlarda ortaya çıkan PET atıkların, çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi, ülke ekonomisi açısından da önem taşımaktadır. PET atıklardan tekrar şişe veya elyaf üretimi düşük kaliteli ürünler verdiğinden, bunların kimyasal bozundurulması ile PET' in alkid, poliüretan veya doymamış poliester gibi diğer polimerik malzemelerin üretiminde kullanılabilecek ara ürünlerin eldesi, en iyi yöntem olarak görülmektedir. Bu çalışmada, PET atıkların, kimyasal bozundurma yöntemlerinden glikoliz yöntemiyle monomerlerine ve oligomer kanşımlarma parçalanarak elde edilen ürünlerin doymamış poliester reçinelerinin üretiminde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız kapsamında kullanılmış PET şişelerin parçalanması ile elde edilen atık PET' in etilen glikol, propilen glikol, dietilen glikol, trietilen glikol gibi farklı glikoller ve glikol karışımları kullanılarak glikolizi ve elde edilen glikoliz ürünlerinin doymamış poliester reçinesi üretiminde kullanımı denenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar, istenilen özellikte doymamış poliester reçinelerinin eldesi için, atık PET' in farklı glikol ve glikol karışımları ile glikolizinden elde edilen ürünlerin kullanılabileceğini ve elde edilen reçinelerin özelliklerinin aynı glikoller ile hazırlanan standart poliester reçineleri ile uyumlu olduğunu göstermektedir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY USAGE OF OLIGOMERS PRODUCED FROM WASTE PET FOR POLYESTER MANUFACTURING Today, evaluation of plastic waste is getting importance due to environmental reasons. An important part of the plastic wastes is waste polyethylene terephthalate (PET) bottles widely used in packaging industry. Recycling of PET wastes that are produced in large amounts in our country, by various methods is very important for national economy. The best method is getting by-products that can be used in productios of other polymeric materials such as alkyd, polyurethane or unsaturated polyester by chemical decomposition of PET waste, because reproducing bottle or fiber from PET waste causes low quality products. This work aims evaluation of the products, obtained from conversion of PET wastes to their monomers and olygomer mixtures with glycolysis method, in production of unsaturated polyester resins. PET waste obtained from the PET bottles used in our work, is tried to be glycolysed by using different glycols and glycol mixtures such as ethylene glycol, propylene glycol, diethylene glycol. And then this glycolysis products are tried to be used in production of unsaturated polyester resins. The results show that in order to obtain unsaturated polyester resins that have necessary characteristics, the products obtained from glycolysis of PET waste and different glycol and glycol mixtures can be used, and characteristics of the output resins are compatible with standard polyester resins prepared with same glycols. VII