Spor yöneticilerinin kişilik özelliklerinin karar verme stilleri üzerine etkileri
Effects of personality traits of sports managers on decision-making styles
- Tez No: 785847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÇEVİKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yöneticilerinin kişilik özelliklerinin karar verme stilleri üzerinde etkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın evreni Gençlik ve Spor Bakanlığında görev yapan spor yöneticilerini kapsamaktadır. Örneklem grubunu ise kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş merkez ve taşra teşkilatında görev yapan toplam 286 spor yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Gosling ve ark., (2003) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Atak (2013) tarafından yapılan“On-maddeli Kişilik Ölçeği”, Mann ve ark. (1998), tarafından geliştirilen ve Deniz (2004) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Melbourne Karar Verme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, parametrik testlerden bağımsız örneklemler için t-testi, bağımsız örneklemler için tek yönlü varyans analizi (anova), ilişkilerin kuvvetini ve yönünü tespit etmek için pearson korelasyon ve bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kişilik ölçeğinin alt boyutları ile demografik bilgiler arasında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Karar verme stilinin alt boyutlarından medeni durum, asta sahip olma durumu, yaş değişkeni, aylık gelir, toplam mesleki deneyim ve spor yöneticiliği deneyim durumuna göre anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of sports managers personality traits on decision making styles. The research was designed in correlational survey model. The population of the study includes sports managers working in the Ministry of Youth and Sports. The sample of the study consists of 286 sports managers working in the central and provincial organizations selected by convenience sampling method. As data collection tools, the“Ten-item Personality Scale”developed by Gosling et al., (2003) and adapted into Turkish by Atak (2013), and“Melbourne Decision Making Scale”Mann et al. (1998), and adapted into Turkish by Deniz (2004), the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. In the analysis of the data, percentage, frequency, t-test for independent samples of parametric tests, one-way analysis of variance (anova) for independent samples, pearson correlation to determine the strength and direction of the relationships, and multiple regression analysis to determine the effect of the independent variable on the dependent variable. Results of the study indicated that there was no significant difference between the sub-dimensions of the personality scale and the demographic information (p>0.05).