Postmenopozal atrofik vajinitte enjekte edilebilir trombositten zengin fibrinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of injectable trombosi̇t-rich fibrin efficiency in postmenoposal atrophic vaginitis
  1. Tez No: 785846
  2. Yazar: PELİN OYARDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ METE URAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın hayatının yaklaşık üçte birlik kısmını kapsayan postmenopozal dönemde gelişen atrofik vajinitin semptomatik tedavisinde enjekte edilebilen trombositten zengin fibrinin (i-PRF) etkinliğini araştırmaktır. Trombositler yara iyileşmesinde merkezi bir rol üstlenmekte olup enjekte edilebilen trombositten zengin fibrin, büyüme faktörlerinin ve sitokinlerin salınımına yol açarak hücre göçü, doku rejenerasyonu ve yara iyileşmesini tetiklerler. Çalışmaya; vajinal yanma, kuruluk, kaşıntı ve cinsel disfonksiyon gibi atrofik vajinit şikayetleri olan 35 postmenapozal hasta dahil edildi. Hastalardan yaklaşık 18ml venöz kan alındıktan sonra 3 dakika boyunca 700 rmp'de santrifüj edilerek i-PRF hazırlandı. Vajen posterior duvarının ilk üç santimetrelik kısmına, bir santimetre aralıklarla üç noktaya eşit dozlarda enjeksiyon yapıldı. Uygulama aynı hastaya bir ay ara ile iki kez tekrarlandı. İşlem öncesi, işlem sonrası birinci ve altıncı aylarda kadın cinsel fonksiyon indeksi (FSFI) ve cinsel yaşam kalite ölçeği (CYKÖ) anketleri kullanılarak hastaların atrofik vajinit semptomları değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 54,1±5,5'di. İşlem öncesi ve sonrası CYKÖ anketi ve FSFI anketinin; istek, uyarılma, lubrikasyon, orgazm, memnuniyet, ağrı ve toplam skorları değerlendirildiğinde, ileri derece anlamlı olarak iyileşme olduğu tespit edildi (
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of injectable trombosit-rich fibrin (i-PRF) in the symptomatic treatment of atrophic vaginitis developing in the postmenopausal period, which covers approximately one third of a woman's life. Trombosits play a central role in wound healing and trigger the release of injectable trombosit-rich fibrin, growth factors and cytokines, triggering cell migration, tissue regeneration and wound healing. To this study; Thirty-five postmenopausal patients with atrophic vaginitis complaints such as vaginal burning, dryness, itching and sexual dysfunction were included. After approximately 18 ml of venous blood was collected from the patients, i-PRF was prepared by centrifuging at 700 rmp for 3 minutes. Injections were made into the first three centimeters of the posterior wall of the vagina at three points at one centimeter intervals. The application was repeated for the same patient twice with an interval of one month. Atrophic vaginitis symptoms of the patients were evaluated using female sexual function index (FSFI) and sexual quality of life scale (SQOL) questionnaires before the procedure, at the first and sixth months after the procedure. The mean age of the patients participating in the study was 54.1±5.5. Before and after the procedure, the sexual life quality scale and female sexual function index; When desire, arousal, lubrication, orgasm, satisfaction, pain and total scores were evaluated, it was determined that there was a highly significant improvement (