Hekim dışındaki sağlık çalışanlarının hukuki sorumluluğu
Civil liability of health professionals' except physician's
- Tez No: 785868
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA İLÇİN GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Son yıllarda hem hasta haklarının gelişimi hem de sağlık sektörünün olağanüstü gelişimi ile hekim yanında diğer sağlık çalışanları sayısı günden güne artmıştır. Sayıları artan bu sağlık çalışanlarının görev ve sorumlulukları, sektör içerisinde giderek önem kazanmaya başlamıştır. Hekimlerin tıbbi bakımı tek başlarına veya bir yardımcı vasıtasıyla yürüttükleri dönem geride kalmış artık hastalar için hekim tarafından verilen teşhis ve tedavi için planlamaya bağlı olarak sağlık çalışanları hastalarla daha fazla ilgilenmeye ve temas etme başlamışlardır. Hasta olmayan kişiler açısından bir kısım sağlık çalışanlarının kişilerle doğrudan tıbbi müdahale ilişkisi kurabilmesi de mümkün hale gelmiştir. Bir kısım sağlık çalışanı ise perde arkasında sağlık hizmetlerinin verimli ve etkin yürütülmesi için önemli vazifeleri yerine getirmektedir. İşte bu hekim dışındaki sağlık çalışanları sağlık sektörü içerisinde kritik bir vazife ifa ettiklerinden, onların iş, görev ve sorumluluklarının belirlenmesi elzemdir.
Özet (Çeviri)
With the exceptional advancement in rights of patients and health sector, number of healthcare professionals excluding doctors has increased day by day. A growing number of these healthcare professionals' duties and responsibilities have come into prominence within healthcare organizations. The period, when doctors develop medical care on their own or with someone's assistance, lingered. Now, healthcare professionals excluding doctors, contact and take care of patients in accordance with doctors' plan about diagnosis and treatment. Besides that, people who cannot be considered as patients can get in contact with a group of healthcare professionals for medical attention. Another group of healthcare professionals fulfill their duties in order to ensure medical services to process efficiently. Therefore these healthcare professionals excluding doctors fulfill vital and critical duties, it is requisite to specify their work tasks and responsibilities.