İnfertil erkek hastaların biyokimyasal ve klinik analiz sonuçlarının spermiyogram sonuçları ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Assessing biochemical and clinical analysis results of infertile male patients in comparison with spermiogram results
- Tez No: 785905
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÖZGÜRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamız kapsamında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'ne başvuran, erkek infertilitesi tanımına uyan hasta grubu çalışmaya dahil edildi. Hastaların şikayetleri, sorgu formları, demografik verileri, infertilite süreleri, fizik muayene sonuçları, biyokimyasal tetkik sonuçları, idrar ve semen örneklerinde eser element incelemeleri ayrıntılı analiz edilmiş, bu sonuçlar spermiyogram sonuçlarına göre karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 18-50 yaş arası, sağlık kayıtları düzenli olarak tutulan, çocuk isteği mevcut olup 1 yıllık korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan erkek hastalar dahil edilmiştir. 18 yaş altı, 50 yaş üstü, çocuk isteği olmayan erkekler çalışma dışında bırakılmıştır. SBÜ Üroloji kliniğine başvuran hastaların demografik verileri, sorgu formu skorları, laboratuvar analizleri kapsamında hormonal parametreleri; Follikül Stimülan Hormon, Luteinizan Hormon, Total Testosteron, Serbest Testosteron, Estradiol, Prolaktin, temel biyokimyasal parametreleri; LDL Kolesterol, HDL Kolesterol, Total Kolesterol ve Trigliserid düzeyleri ile Tam İdrar Tahlili, Açlık Kan Şekeri, Tiroid Stimülan Hormon, Üre ve Kreatinin düzeyleri ve hemogram parametreleri; Beyaz Kan Hücresi (WBC), Kırmızı Kan Hücresi (RBC), Hemoglobin (Hgb), Nötrofil (NEU), Lenfosit (LYM), Eozinofil (EOS), Platelet (PLT) incelenmiştir. Spermiyogram incelemesi yapılarak, hastaların analiz sonuçları spermiyogram sonuçlarına göre karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular Çalışma kapsamında 133 hastanın verileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Spermiyogram sonucu anormal olanların FSH (mIU/mL) ortalaması, LH (mIU/mL) ortalaması daha yüksek, Spermiyogram sonucu normal olanların ise Sperm Konsantrasyonu (mil/mL) ve Sperm Motilitesi (%a+b) daha yüksek olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of our study, the group of patients who admitted to the University of Health Sciences, Gülhane Training and Research Hospital, Department of Urology and met the definition of male infertility were included in the study. Patients' complaints, questionnaires, demographic data, infertility duration, physical examination results, biochemical test results, trace element analyzes in urine and semen samples were analyzed in detail and these results were evaluated comparatively according to the spermiogram results. Materials and Methods Male patients between the ages of 18-50, whose health records were kept regularly and had a desire for children but could not have children despite 1 year of unprotected sexual intercourse, were included in the study. Men under the age of 18, over the age of 50 and who did not want children were excluded from the study. Demographic data, questionnaire form scores, hormonal parameters within the scope of laboratory analysis; Follicle Stimulating Hormone, Luteinizing Hormone, Total Testosterone, Free Testosterone, Estradiol, Prolactin, basic biochemical parameters; LDL Cholesterol, HDL Cholesterol, Total Cholesterol and Triglyceride levels, Urinalysis, Fasting Blood Sugar, Thyroid Stimulating Hormone, Urea and Creatinine levels and hemogram parameters; White Blood Cell (WBC), Red Blood Cell (RBC), Hemoglobin (Hgb), Neutrophil (NEU), Lymphocyte (LYM), Eosinophil (EOS), Platelet (PLT) were examined. Spermiogram was performed and the laboratory analysis results of the patients were evaluated comparatively according to the spermiogram results. Results According to our study, the data of 133 patients were examined in detail. Mean FSH (mIU/mL) and mean LH (mIU/mL) values of those with abnormal spermiogram results were found to be higher, while those with normal spermiogram results had higher Sperm Concentration (mil/mL) and Sperm Motility (%a+b).