Thermal behavior and energy use habits of residents in different climatic regions of Turkey: İmpacts on building energy consumption
Türkiyenin farklı iklim bölgelerinde konut kullanıcılarının ısıl davranış ve enerji kullanım alışkanlıklarının bina enerji tüketimine etkileri
  1. Tez No: 785927
  2. Yazar: ÖZÜN TANER DÜZYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yapılı çevrede en temel ihtiyacı olan konforda olma durumu, kullanıcıyı yapılı çevresi ile etkileşime iten ve enerji davranışına sevk eden önemli bir konu olmasıyla birlikte bu davranışın çeşitlenmesine sebep birçok etkeni de ihtiva etmektedir. Bu etkileşim çift yönlüdür, yani binada oturanlar sadece etkilemekle kalmaz, aynı zamanda birçok etkenden etkilenirler. Bu sebeple bütüncül bir literatüre taraması yapılarak elde edilen bilgiler ışığında çalışmanın kabulleri Türkiye'deki sosyoekonomik etkenler olarak ve sınırları ise TS 825 iklim bölgeleri olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda gerçek verilere ulaşabilmek için saha anket çalışmaları yürütülürken çevresel iklim verileri ve kullanıcı davranışları ile ilgili kayıtlar alınmıştır. Enerji kullanımı konusu, çıkarımsal istatistiksel analizlerle desteklenerek neden-sonuç ilişkisi içinde değerlendirilmiştir. Konut binası, anket katılımcısının sosyoekonomik ve geldiği iklim bölgesini temsil eden dolaylı bir faktör olarak kabul edilmiş ve termo-fiziksel niteliği ise daha çok kullanıcı davranışını ölçmek ve iklimsel ısıl konfor tercih değerlendirmesini yapmak amacıyla anket katılımcısının bilgisiyle elde edilmiştir. Bu sebeple konutu yapısal olarak incelemekten ziyade, anket katılımcısını çalışmanın kabulleri çerçevesinde çeşitlendirebilmek bu çalışmanın ana amaçlarındandır. Hem birey günlük yaşamında tercihlerini sürdürebilmesi ve süreklilik arz edebildiği fiziksel bir ortam sağlaması hem de tek bir yapıda çok sayıda ve çeşitlilikte kullanıcıya erişim imkânı vermesi, konut yapısını temsilen yurt binası sakinleri çalışmanın örnek grubu olarak seçilmiştir. Veri toplamak amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Sivas ve Kars illerinde 2009 yılı sonrası inşa edilmiş ve devlet üniversitesi bünyesinde hizmet veren yurt binalarında yaşayan üniversite öğrenciler ile ısıtma periyodu dönemini kapsayan zaman aralığında genel anket ve öz bildirim anketleri yapılmıştır. Ayrıca iç ve dış iklim parametreleri (sıcaklık, nem, ortalama ışıma sıcaklığı ve CO2) ile kullanıcıların davranışlar (pencere aç/kapa durumu ve kullanıcı doluluk) veri kaydediciler ile öz bildirim anketleri ile eş zamanlı kayıtlar alınmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de farklı coğrafi ve iklim bölgeleri tarafından temsil edilen farklı sosyoekonomik geçmişe sahip hanelerin davranış kalıplarını ve termal tercihlerinin enerji kullanımı davranışında iki yönlü etkileşimini istatistiksel olarak ortaya koymuş ve aynı zamanda elde edilen veriler ile gelecek çalışmalara katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being in comfort thermally which is the most basic need in a built environment, is an important issue that pushes the occupants to interact with the built environment and encourages energy behavior, but also includes many factors that cause this behavior to diversify. This interaction is bidirectional, that is, occupants do not only affect but are also affected. This relation was conducted with a holistic literature review and field surveys but with limitations. Due to its complex structure, the factors were limited to the socio-economic and climate diversity of Turkey. The issue of energy use was evaluated in a cause-effect manner, supported by inferential statistical analyses. The residential building has been accepted as an indirect factor representing the socio-economic and climatic region of the occupants, and its thermos-physical quality has been obtained with the knowledge of the respondents in order to measure the energy behavior patterns and to evaluate the climatic thermal comfort preferences. Rather than examining the house structurally, diversifying the occupants within the context of this study's acceptances become a much more important issue. Since it provides a permanent physical environment as a housing structure, the dormitory building was selected to constitute the sample group of the study. It enabled to access a large number and variety of occupants in a single structure. In order to gather data a comprehensive field survey (questionnaire and self-report surveys) was conducted amongst university students residing in dormitories located in İstanbul, Ankara, Kars, Sivas, İzmir, and Balıkesir cities in Turkey and built after year 2009, during the time period covering the heating period. In addition, climatic parameters (temperature, humidity, mean radiant temperature and CO2) and occupant behavior patterns (window open/close state and occupant presence) were recorded by data loggers synchronously with self-report survey. This study contributed statistically to reveal the bidirectional interaction of the occupants with the built thermal environment regarding energy use manner with the context of thermal preferences diversified according to socio-economic factors and climate regions in Turkey, and contributed to keeping future studies with the obtained data.