Hemşirelerin elektrokardiyografi bilgi ve yorumlama düzeyleri
Electrocardiography knowledge and interpretation levels of nurses
- Tez No: 785926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KILIÇ AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, kritik alanda çalışan hemşirelerin Elektrokardiyografi (EKG) bilgi ve yorumlama düzeylerini belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma 01 Haziran 2022- 01 Aralık 2022 tarihleri arasında İzmir ilinde bir araştırma hastanesinde kritik alanlarda çalışan, araştırmayı kabul eden 122 hemşire ile tamamlandı. Kurum izni ve etik kurul onayı alındı. Sosyo-demografik anket formu ve literatür taranıp uzman görüşü alınarak oluşturulmuş EKG bilgi ve yorumlama düzeyi formu ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılıp, tanımlayıcı istatistikler parametrik testlerle analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional and descriptive study in order to determine the level of knowledge and interpretation of Electrocardiography (ECG) of nurses working in the critical field. The research was completed between 01 June 2022 and 01 December 2022 with 122 nurses working in critical areas in a research hospital in Izmir and accepting the research. Institutional permission and ethics committee approval were obtained. A socio-demographic questionnaire form and an ECG information and interpretation level form created by reviewing the literature and taking expert opinion were collected. In the analysis of the data, SPSS package program was used and descriptive statistics were analyzed with parametric tests.