Fırın ve set üstü ocakları için kaplama tasarımının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of coating design for ovens and cookers
  1. Tez No: 786070
  2. Yazar: MEHMET AKİF UÇGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH CELLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında doğalgaz kullanılan mutfak tipi bir ocakta yanma ile ortaya çıkan ısı enerjisinin ısıtma sırasında çevreye yaydığı ışınım enerjisinin geri kazanımı hedeflenmiştir. Bu amaçla yanma gazları ve yanma havası geçirgenliği faklı olan 9 farklı saç kaplama tasarlanmıştır. Sıcak suyun kaynamaya başlama süresi referans alınarak, kaplamasız ve kaplamalar kullanılarak ocak üzerinde deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar neticesinde kaplama kullanılması durumunda suyun kaynama süresi düşürülmüş, nihayetinde en iyi ısı geri kazanımı veren kaplama tasarımı tespit edilmiştir. Elde edilen kaplama ile 1, 2, 3 ve 4 litre su için kaynama süreleri, yakıt tüketimleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak kaplama kullanılması ile atık ısının geri kazanılması sayesinde suyun kaynama süresi ve dolayısıyla yakıt tüketimi düşürülmüştür. Yapılan deneysel çalışmalar neticesinde en iyi tasarıma sahip kaplamanın yakıt tüketimi %9 düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to recover the radiative energy emitted to the environment during heating by the heat energy generated by combustion in a kitchen type stove using natural gas. For this purpose, 9 different sheet metal coatings with different permeability to combustion gases and combustion air were designed. Experimental studies were carried out on the stove using uncoated and coatings, taking the boiling time of hot water as a reference. As a result of the experimental studies, the boiling time of the water was reduced in the case of using a coating, and finally, the coating design that gave the best heat recovery was determined. Boiling times and fuel consumptions for 1, 2, 3 and 4 liters of water with the obtained coating were compared. As a result, the boiling time of the water and thus the fuel consumption have been reduced thanks to the recovery of waste heat by using the coating. As a result of the experimental studies, it was seen that the coating with the best design reduced fuel consumption by 9%.