COVİD-19 pandemi sürecinde 112 sağlık çalışanlarının temel ve ileri yaşam desteği bilgi düzeyleri
Basic and advanced life support knowledge levels of 112 healthcare professionals during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 786100
  2. Yazar: MEHMET YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
COVID-19'lu hastalarda sık görülen komplikasyonlardan biri olan kardiyak arrest sırasında uygulanan temel ve ileri yaşam desteği hayati önem arz etmektedir. Bulaş ve yayılma hızı oldukça yüksek olan virüsün etkin olduğu hastaya uygulanan temel ve ileri yaşam desteği sırasında birçok uygulama aerosol oluşturur ve kurtarıcı için risk oluşturur. Bu nedenle COVID-19 sırasında temel ve ileri yaşam desteği uygulamalarında kişisel koruyucu ekipman kullanımı konusunda yenilikler getirilmiştir. 112 çalışanları kardiyak arrest vakalarına sıklıkla müdahale eden gruplar arasında olduğundan konu hakkında bilgi düzeyleri oldukça önemlidir. Çalışma, COVID-19 pandemi sürecinde temel ve ileri yaşam desteği uygulamasında yaşanan değişiklikler hakkında 112 sağlık çalışanlarının bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma 15.03.2021-15.12.2021 tarihleri arasında Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Komuta Kontrol Merkezi ve il geneli tüm 112 Acil Sağlık İstasyonlarında çalışan 208 sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Tanımlayıcı tipte yapılan çalışmada katılımcı tanılama formu ve bilgi değerlendirme formu kullanıldı. Veriler çevrimiçi ortamda ya da yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Çalışma verileri incelendiğinde 112 sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemi sürecinde temel ve ileri yaşam desteği hakkında bilgi düzeyleri %69,605 ile orta düzeyde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Basic and advanced life support during cardiac arrest, which is one of the common complications in patients with COVID-19, is vital. During the basic and advanced life support applied to the patient, where the virus, which has a very high rate of transmission and spread, is effective, many applications create aerosols and pose a risk to the rescuer. For this reason, innovations have been introduced in the use of personal protective equipment in basic and advanced life support applications during COVID-19. Since 112 employees are among the groups that frequently intervene in cardiac arrest cases, their level of knowledge on the subject is very important. The study was carried out to determine the knowledge levels of 112 healthcare professionals about the changes in basic and advanced life support during the COVID-19 pandemic process. The research was carried out between 15.03.2021 and 15.12.2021 with 208 health workers working in the Command Control Center of Zonguldak Provincial Health Directorate and all 112 Emergency Health Stations throughout the province. In the descriptive study, participant identification form and information evaluation form were used. Data were collected online or by face-to-face interview technique. When the study data were examined, it was determined that the level of knowledge of 112 healthcare professionals about basic and advanced life support during the COVID-19 pandemic was moderate with 69.605%.