Investigation of relationship between cardiovascular risk factors including obesity, cigarette smoking and dyslipidemia and androgen levels in women with polycystic ovarian syndrome
Polikistik over sendromu bulunan kadınlarda obezite, sigara içiciliği ve dislipidemi gibi kardiyovasküler risk faktörleri ile androjen seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 786099
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, PROF. DR. HASAN FAHRETTİN KELEŞTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), yaygın görülen bir hastalık olmakla beraber, reprodüktif çağdaki kadınlarda en çok izlenen endokrin-metabolik hastalıktır. PKOS tanısı almış adolesanlar ve reprodüktif yaş aralığındaki kadınlar, artmış kardiyovasküler hastalık risk faktörü prevelansına sahiplerdir. Bu faktörler arasında; hipertansiyon, hiperlipidemi, obezite, bozulmuş glukoz toleransı, diyabet ve metabolik sendrom bulunmaktadır. Rotterdam Kriterleri'nce açıkça belirtilmiş olan, hiperandrojenemi ve hiperandrojenizm, PKOS'nun özelliklerinden biridir. Retrospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışma, PKOS tanısı konulmuş olan, 2020-2022 yılları arasında, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne başvurmuş, 92 hasta (15-45 yaş aralığında) üzerinde gerçekleştirilmiş olup; artan androjen hormon seviyeleri (Dihidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), Androstenedion (A4), total testosteron (tT), serbest Testosteron (sT), serbest androjeni indeksi (FAI)) ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri arasındaki korelasyonu değerlendirmektedir. Veriler, SPSS versiyon 29.00 ile analiz edilmiştir. Hastalar; sigara alışkanlığı (sigara içenler ve sigara içmeyenler), obezite (vücut kitle endeksi (VKİ) 23 yüksek vücut ağırlığı), ve hem sigara alışkanlığı hem de obeziteye göre 4 gruba ayrılmıştır; sigara içmeyen-obez olmayan (0), sigara içen-obez olmayan (1), obez-sigara içmeyen (2), sigara içen-obez (3). Sperman'ın Rho korelasyon katsayısı aracılığıyla; düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliseritler (TG), total kolesterol ile 4 androjen grubu arasında monotonik ilişki varlığı araştırılmıştır. P değeri 0,05 istatistiki olarak anlamlı kabul edilmiştir. Mann-Whitney U testi, sigara içen ve sigara içmeyene gruplara uygulandığında; sT, tT ve FAI sigara içen grupta daha yüksek izlenilmiştir, ancak DHEAS ve A4 değerlerinde farklılık izlenmemiştir. Obez ve obez olmayan hastalara Mann-Whitney U testi uygulandığında, FAI, obez hastalarda daha yüksek izlenmiştir. Kruskal Wallis testi; sT, tT ve FAI açısından 4 grup arasında anlamlı fark olmadığını göstermiştir. Post hoc analizi uygulandığında; grup 1'in grup 0'a göre daha yüksek sT ve tT değerlerine sahip olduğu izlenilmiştir. Grup 3, grup 0'dan daha yüksek sT değerlerine sahip izlenilmiştir. Grup 1 ve grup 3, grup 0'a göre daha yüksek FAI değerlerine sahiptir. Artan androjenler ile lipidler arasında korelasyon izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a highly prevalent disorder, representing the single most common endocrine-metabolic disorder in reproductive-aged women. Adolescents and reproductive aged women with PCOS have an increased prevalence of cardiovascular risk factors. These include hypertension, hyperlipidemia, obesity, impaired glucose tolerance, diabetes, and metabolic syndrome. As it is well established by the diagnostic Rotterdam Criteria; hyperandrogenism and hyperandrogenemia are one of the features of PCOS. This retrospective research was conducted on 92 PCOS patients (age 15-45) who attended Yeditepe University Hospital from 2020 until 2022 to check if there is a correlation between the rising androgens; dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), Androstenedione (A4), total testosterone (tT), free testosterone (fT), free androgen index (FAI) and cardiovascular risk factors. Patients were grouped based on smoking habits, (smokers and non-smokers), obesity (body mass index (BMI) < 23 normal weight and > 23 overweight), and based on both smoking and obesity into four groups; non-smoker nonobese (0), smoker nonobese (1), obese non-smoker (2) and smoker obese (3). Spearman's Rho was conducted to check for monotonic relationship low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), triglycerides (TG), total cholesterol with the four androgen groups. P value of 0.05 was considered to be statistically significant and Data was analysed using SPSS version 29.00. The Mann-Whitney U test that was conducted between smokers and non-smokers showed that; fT, tT, and FAI was higher in smokers than non-smokers, however, no difference in DHEAS and A4. The Mann-Whitney U test between obese and non-obese showed that FAI was significantly higher in obese than non-obese patients. Kruskal Wallis showed no difference in fT, tT and FAI across the four groups. Post hoc analysis showed group 1 had higher fT than group 0, group 3 had higher fT than group 0. Group 1 also had higher tT than group 0. Group 1 also had higher FAI than group 0, group 3 also had higher FAI than group 0. There was no significant correlation between rising androgens and lipids.