Farklı konsantrasyonlardaki kafein çözeltilerinin ağızda çalkalanmasının dikkat üzerine etkisi
The effect of mouth rinsing with different concentrations of caffeine solutions on attention
- Tez No: 786105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Kafeinin ağızda çalkalanması yeni bir kafein takviye yöntemidir. Literatürde farklı dozlarda kafein içeren çözeltiler kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı sağlıklı, rekreasyonel aktif olan erkek bireylerde farklı konsantrasyonlardaki (60mg-150mg-300mg/25ml) kafein çözeltilerinin ağızda çalkalanmasının Stroop Dikkat Testi (SDT) üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü, sağlıklı, alkol ve sigara kullanmayan, dikkat ve konsantrasyonu etkileyebilecek herhangi bir ilaç veya besin desteği almayan, günlük kafein tüketimi 150-300 mg/gün (orta düzey) olan, renk körü olmayan (stroop dikkat testinde renkler kullanılmaktadır), rekreasyonel aktif 30 erkek birey dahil edilmiştir. Bireylere farklı günlerde ağızda çalkalama (AÇ) öncesi SDT yapılmış, 20 sn AÇ uygulaması (60 mg-150 mg-300 mg kafein çözeltisi çalkalama, plasebo ve kontrol) gerçekleştirilmiş, sonrasında tekrar SDT yapılmıştır. Çalışma, randomize, çift kör, plasebo kontrollü ve çapraz olarak tasarlanmıştır. Veriler normal dağılımı sağlama durumlarına göre Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi veya Friedman Testi ile; AÇ müdahalesi öncesi ve sonrası farklar ise paired sample t test veya Wilcoxon Testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Diğer AÇ müdahaleleri ile karşılaştırıldığında, 300 mg ve 150 mg'lık kafein içeren AÇ müdahaleleri SDT süresi üzerinde olumlu anlamlı etkiye neden olmuştur. SDT hata değerlendirmelerinde 150 mg'lık dozda olumlu değişimler dikkat çekmektedir. Plasebo ve kontrol grubuna göre, 300 mg ve 150 mg kafein içeren çözeltiler ağızda çalkalandığında algılanan zorluk derecesinde olumlu anlamlı fark belirlenmiştir. Algılanan tat yoğunluk puanı arttıkça 300 mg kafein içeren çözelti çalkalandıktan sonra yapılan SDT süresinde anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Sonuç: Fiziksel olarak aktif sağlıklı erkeklerde SDT süreleri, hataları ve AZD üzerine 150 mg ve 300 mg kafein içeren çözeltilerin AÇ müdahalesinin etkili olduğu, en büyük etkinin 300 mg ve bunu 150 mg kafein içeren çözeltinin AÇ müdahalesinin takip ettiği, 60 mg için bu etkilerin gerçekleşmediği sonucuna varılabilir. Gelecekte elit sporcular ile ilgili beyin aktivitelerinin de değerlendirildiği çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Caffeine mouth rinsing (MR) is a new method of caffeine supplementation. In the literature, solutions containing different doses of caffeine have been used. The aim of this study is to examine the effects of mouth rinsing of different concentrations (60mg-150mg-300mg/25ml) of caffeine solutions on the Stroop Attention Test (SAT) in healthy, recreationally active male individuals. Methods: Thirty recreationally active male individuals over the age of 18, healthy, not consuming alcohol or smoking, not taking medication or nutritional support that may affect attention and concentration, daily caffeine consumption of 150-300 mg/day, and not color blind, participated in the study. SDT was applied to the individuals on different days before FWT, 20 seconds of WAP application (60mg-150mg-300mg caffeine solution shaking, placebo and control) was performed, and then SDT was performed again. The study was designed as randomized, double-blind, placebo-controlled and crossover. According to the normal distribution of the data, the Analysis of Variance in Repeated Measurements or the Friedman Test; Differences before and after FL intervention were analyzed with the paired sample t-test or Wilcoxon Test. Results: Compared to placebo and control, interventions containing 300mg and 150mg caffeine had a significant positive effect on SDT duration. In the SDT error evaluations, positive changes are noted at the 150mg dose. When solutions containing 300mg and 150mg of caffeine were rinsed in the mouth, the perceived difficulty level was reduced. As the perceived taste intensity score increased, significant improvements were observed in the SDT time after MR the solution containing 300mg of caffeine. Conclusion: It can be concluded that in physically active healthy men, SAT times, errors and RPE were affected bythe intervention of 150mg-300mg caffeine-containing solutions, biggest effect was 300mg, followed by 150mg of caffeine-containing solution, and these effects did not occur for 60mg. In the future, it maybe recommended to conduct studies in which the brain activities of elite athletes're also evaluated.