Takım ve bireysel spor antrenörlerinin karar verme stillerinin karşılaştırılması
- Tez No: 786106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı takım ve bireysel spor antrenörlerinin karar verme stillerinin bazı değerlere göre karşılaştırılmasının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemi Samsun ili ve ilçelerinde görev yapan 100 takım ve bireysel spor antrenörlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada takım ve bireysel spor antrenörlerine, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış Olan“ Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin Toplanan veriler SPSS 22 paket programına kullanılarak analiz edildi. Katılımcıların yaş ve ölçek maddelerine ait veriler betimsel olarak analiz edildi. Verilerden alınan değerlerin normallik testleri için örneklem grubu 50'den büyük olduğu için Kolmogorov-Smirnov testi kullanıldı. Veriler normal dağılım gösterdiği için Tek-Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Independent t testi kullanılmıştır. İstatistiksel değerler %95 güven aralığında ve p0,05). Araştırmada bireysel ve takım antrenörlerinin branşa göre karar stilleri ölçeği kaçıngan karar verme alt boyutunda anlamlı bir fark bulunurken (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak, çalışmaya katılan antrenörlerin eğitim ve gelir seviyeleri arttıkça özgüvenlerinin de arttığı görülmüştür. Medeni durumu evli olan katılımcıların bekar katılımcılara, erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre; daha yüksek özgüvene sahip olduğu tespit edilmiştir. Bireysel sporlarla ilgilenen antrenörlerin takım sporlarında görevli antrenörlere göre; ilçede yaşayanların ilde yaşayan antrenörlere göre özgüvenlerinin yüksek olduğu, yaş gruplarında ise 35-44 yaş arası antrenörleri öz güvenlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to evaluate the comparison of decision-making styles of team and individual sports coaches according to some values. Materials and Methods: The sample of the study consists of 100 teams and individual sports coaches working in the province of Samsun and the districts of it.In this study the“Melbourne Decision-Making Scale I-II”of which validity and reliability studies were conducted was applied on team and individual sports coaches. In the evaluation of the data and the calculated values, the collected data were analyzed using the SPSS 22 package program. The data of the participants' age and scale items were analyzed descriptively. The Kolmogorov-Smirnov test was used for the normality tests of the values taken from the data, since the sample group was larger than 50. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independet test were used because the data showed normal distribution. Statistical values were evaluated at 95% confidence interval and p0.05). In the study, there was a significant difference in the sub-dimension of decision styles of individual and team coaches according to the branch (p0.05). Conclusion: As a result, it has been observed that as the education and income levels of the coaches participating in the study increase, their self-confidence also increases. It has been found that the married participants have higher self-confidence than single participants while the male participants have higher self-confidence compared to the female participants. It has been found that the coaches who are interested in individual sports have higher self-confidence in comparison to the ones working in team sports. In addition to this, the coaches living in the district have higher self-confidence than the ones living in the province. As for age groups, it has been detected that the coaches between the ages of 35-44 have higher self-confidence.