Online jury experiences in industrial design education and design directions for online platforms
Endüstriyel tasarım eğitiminde çevrimiçi jüri deneyimleri ve çevrimiçi platformlar için tasarım yönergeleri
  1. Tez No: 786119
  2. Yazar: ETKİN CEMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Endüstriyel tasarım eğitiminde jüriler, öğrenme ve değerlendirme ortamı olarak önemli bir yere sahiptir. Jüriler, uzun yıllardır çoğunlukla geleneksel olarak benzer akışta ve yüz yüze yürütülmektedir. Son yıllarda dijitalleşmenin ve Covid-19 pandemisinin etkileriyle çevrimiçi jüriler yaygın bir şekilde deneyimlendi. Bu tez araştırması, endüstriyel tasarım eğitiminde çevrimiçi jürilerin avantajlarını ve aynı zamanda sınırlamalarına ilişkin öğrencilerin ve jüri üyelerinin ihtiyaçlarını araştırmayı ve tanımlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü örneğinde çevrimiçi jüriler gözlemlenmiş ve hem öğrenci hem de jüri üyeleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Çalışmanın sonuçlarında, öğrenci ve jüri üyelerinin çevrimiçi jürilerde yaşadığı kolaylık ve zorluklar tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, çevrimiçi platformlar için, geleneksel jüri dinamiklerini göz önünde bulundurarak daha iyi bir çevrimiçi jüri deneyimini destekleyecek tasarım yönergeleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Juries have a significant place in industrial design education as a means of learning and evaluation. Juries have traditionally been conducted mainly in a similar flow and face-to-face for decades. In recent years, online juries have widely experienced the effects of digitalization and the Covid-19 pandemic. This thesis research aims to explore and define the advantages of online juries as well as the needs of students and jurors regarding the limitations of online juries in industrial design education. In the study, online juries were observed, and semi-structured interviews were conducted with both students and jury members in the Department of Industrial Design at METU. The study results determined the convenience and difficulties experienced by students and jury members in online juries. Accordingly, potential design directions are presented for online platforms that will support a better online jury experience by considering traditional jury dynamics.