Güneş ve rüzgar enerjisinde güç kalitesi analizi
Power quality analysis of solar and wind energy
- Tez No: 786134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde dünya popülasyonunun artması, şehirlerin ve tesislerin büyüyüp gelişmesi, ülkelerin enerji rezervlerini kontrol etme ihtiyacı, enerjiye olan talebi ve stratejik önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Çünkü ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşılamasıyla, refah seviyelerini arttırma arasında paralel bir ilişki vardır. Fosil kaynakların dünyada sınırlı olması ve kullanımına bağlı CO2 salınımına neden olması çevre kirliliğine, atmosferin ısınmasına ve iklimlerin değişmesine sebep olmaktadır. Bu da beraberinde çoraklığı, su ve yemek kıtlığını, ülkeler arası veya içi yeni çatışmaları, doğal felekatleri ve büyük göçleri tetikleyecektir. Fosil kaynakların yarattığı bu duruma karşı, sıkça gündeme gelen yenilenebilir enerjilere olan ihtiyacı arttırmaktadır. Güneş rüzgâr, biyokütle, jeotermal, hidroelektrik, hidrojen ve dalga enerjileri yenilenebilir enerjilerinden en önemlilerindendir. Güneş ve rüzgâr enerjisi diğerlerine nazaran daha hızlı gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Şebekelere entegre edilmeleri enerji üretiminin artması ve çeşitlendirmesinin yanında bazı güç kalite problemlerine sebep olmaktadır. Halihazırda, farklı üreticiler tarafından üretilen elektrik enerjisi transformatörlerle gerilim ve akım değerleri değiştirilmesiyle uzun mesafeler boyunca iletilip, farklı tüketici ve işletmelerin ihtiyaçları karşılamaktadır. Tüketici tarafında, motor, UPS, ark fırını, güç elektroniği elemanları vb. lineer olmayan yükler sistemdeki gerilimde bazı bozulmalara sebep olarak hem ekonomik hem de verimlilik açısından olumsuz etki oluşturmaktadır. Özellikle güç elektroniği teknolojisin in yaygınlaşmasıyla bu tip bozulmalar daha da artmaktadır. Aynı durum üretici tarafı içinde geçerlidir. Güneş ve rüzgâr enerjisi doğası gereği enerji üretim kapasitesi sürekli olarak değişmektedir. Özellikle iklim değişimiyle beraber bu durumda gitgide daha da artmaktadır. Ayrıca enerji çevrimi için güç elektroniği elemanlarının da sisteme entegrasyonu gerektirmektedir. Bu çalışmamda da güneş ve rüzgâr enerjisinde oluşan güç kalite problemlerini farklı durumlar altında inceleyeceğiz
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increase of the population in the world, the growth and development of cities and facilities, the need for countries to control their energy resources is increasing the demand and importance of the energy day by day. Because, there is a paralel relationship between meeting with energy demands and increasing their welfare levels. The fact that fossil resources are limited in the world and cause CO2 emissions due to their use causes environmental pollution, warming of the atmosphere and climate change. This will trigger barrenness, water and food shortages, new conflicts between or within countries, natural disasters and great migrations. Opposite to bad condition created by the fossil fuels, increases the need of the renewable energy sources, which is frequently on the agenda. Solar, wind, biomass, geothermal, hydroelectric, hydrogen and wave energies are among the most important renewable energies. Solar and wind energy are developing and spreasing faster than the others. Integration of renewable energy into the grid, diversify energy sources and increase the production; however, it brings along some power quality problems. Currently, electrical energy produced by different manufacturers, is transmitted across the long distances by changing voltage and current values with transformers and meets the needs of various consumers and businesses. On the customer's side, motor, UPS, arc furnace, power electronic devices etc. non-linear loads bring about voltage distortions in the systems. It affects adversely in term of economy and efficiency. In particular, with becoming widespread of the power electronic devices, that sort of distortions have remarkably increased. The same state is valid for the producer's side. Due to the nature of both solar and wind energies, production amount of electrical energy constantly changes. Specially, this situation is changing more than before owning to the climate change. It also requires the integration of power electronics equipments into the system for energy conversion In this study, we will examine the power quality problems in both solar and wind energy under different conditions.