Onkoloji hastalarının beslenme sorunlarının çözümünde hastaların gözünden diyetisyenin yeri: Bir farkındalık çalışması
The role of the dietitian in the solution of the nutritional problems of oncology patients from the point of patient's view: An awareness study
  1. Tez No: 786192
  2. Yazar: MELİS NUR ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTE MELEK ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Onkoloji hastalarının beslenme sorunlarının erken tespit edilmesi ve bu sorunlara hızlı çözümler üretilmesi tedavinin ilerleyişi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma onkoloji hastalarının tedavi süreci ve sonrasında beslenme ihtiyaçlarının sorgulanmasında, aldıkları beslenme eğitiminin yeterliliğinin incelenmesinde, beslenme eğitimindeki eksikliklere çözüm yolları üretilmesinde diyetisyen etkisini saptamayı amaçlayan ilaç dışı klinik, tek merkezli bir anket çalışmasıdır. Çalışma, Kasım-Aralık 2020 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Hematoloji Kliniği ve Kemoterapi Servisi tedavi ünitelerinde kanser tanısı almış, tedavi bekleyen, tedavisi devam eden ya da tedavisi bitmiş ve takip altında olan 84'ü kadın (%51,9) ve 78'i erkek (%48,1) olmak üzere toplam 162 yetişkin (≥18 yaş) kanser tanılı hastayla yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak 30 soruluk bir anket formu kullanılmıştır. Sürekli değişkenleri tanımlamak için deskriptif istatistikler kullanılmıştır. Normal dağılıma uygun olan parametreler için ortalama+standart sapma, normal dağılıma uygun olmayan parametreler için medyan (minimum-maksimum) değerleri verilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Analizler MedCalc Statistical Software version 12.7.7 Programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda çalışmaya katılan hastaların %74,7'sine beslenme hakkında bilgilendirme yapıldığı gözlenmiştir. Ancak bu bilgilendirmenin içeriği kişiye özgü olmaktan uzaktır ve genel beslenme bilgilerini içermektedir. Çalışmaya katılan 162 kişinin %32,7'sinin (n = 53) çoğunluk yüzdeyle beslenme eğitimini eğitim hemşiresinden aldığı gözlenmiştir. Hastaların %25,9'lük dilimi (n = 42) beslenme eğitimini diyetisyenden almıştır. Hastaların %16'sı ise beslenme eğitimini, tedavilerini planlayan doktor tarafından almıştır. Çalışmaya katılan hastaların %70,4'ü (n = 114) hastalık sürecinde beslenme eğitimi almayı beklemediklerini belirtmiştir. Çalışma sonuçları yapılacak diğer çalışmalara ışık olabilecek niteliktedir. Farklı gruplarla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Early detection of nutritional problems of oncology patients and rapid solutions to these problems are very important for the progress of treatment. This study is a non-drug clinical, single-center survey study aiming to determine the effect of dietitian in questioning the nutritional needs of oncology patients during and after the treatment, examining the adequacy of the nutrition education they receive, and producing solutions to the deficiencies in nutrition education. The study was conducted in Marmara University Pendik Training and Research Hospital Medical Oncology, Radiation Oncology, Hematology Clinic and Chemotherapy Service treatment units between November-December 2020. It was conducted with a total of 162 adult (≥18 years old) cancer patients, of which 84 (%51,9) were female and 78 (%48,1) were male. A questionnaire with 30 questions was used as a data collection tool in the research. Descriptive statistics were used to describe continuous variables. Mean+standard deviation values are given for parameters suitable for normal distribution, and median (minimum-maximum) values are given for parameters not suitable for normal distribution. Statistical significance level was determined as 0,05. Analyzes were performed using MedCalc Statistical Software version 12.7.7. As a result of the study, it was observed that %74,7 of the patients participating in the study were informed about nutrition. However, the content of this information is far from being personal and includes general nutritional information. It was observed that %32,7 (n = 53) of the 162 people who participated in the study received nutrition education from the training nurse with the majority percentage. %25,9 of the patients (n = 42) received nutrition education from a dietitian. %16 of the patients received nutrition education by the doctor who planned their treatment. %70,4 (n = 114) of the patients participating in the study stated that they did not expect to receive nutrition education during the disease process. The results of the study can shed light on other studies to be done. Studies with different groups are needed.