Süt içirme sıklığının buzağıların gelişimi ve davranışları üzerine etkileri
The efects of milk feeding frequency on the growth and behavior of the calves
  1. Tez No: 786195
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada, süt içirme sıklığının süt içme döneminde buzağıların gelişimi, davranış ve sağlıkları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 5 günlük yaşta 10 adet (Her grupta 5 buzağı) Holstein buzağı kullanılmıştır. Çalışmada Bilgisayar Kontrollü Besleyici (BKB) kullanılmıştır. Birinci grup buzağılara, sabah-akşam olmak üzere 4 lt/gün süt ikame yemi (G1) verilmiştir. İkinci gruba ise doğal emzirme davranışı olan sabah (05:00-08:00), öğlen (10:00-13:00), akşam (16:00-20:00) olmak üzere azami 12 lt/gün süt ikame yemi tüketmelerine müsaade edilmiştir. Grupların canlı ağırlıkları, toplam ve günlük canlı ağırlık artışları ve vücut ölçüleri arasında önemli farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of milk feeding frequency on the gropwth, behavior, and health of calves during the suckling period. Ten Holstein calves (5 in each group) at the 5-day old were used in the study. Computer Controlled Feeder (BKB) was used in the study. First group calves were given 4 lt/day of milk replacer (G1), morning and evening. The seconf group was allowed to consume a maximum of 12 lt/day milk replacer in the early morning (05:00-08:00), midday (10:00-13:00) and late afternoon (16:00-20:00), which is natural sucking behavior. There was no significant difference betwee the body weights, total and daily body weight gain and body measurements od the groups.