İnsan baş ve boyun skuamöz hücreli karsinomunda POFUT1 geninin malign fenotipler ve perinöral invazyon ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of POFUT1 gene with malign phenotypes and perineural invasion in human head and neck squamous cell carcinoma
- Tez No: 786240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom (BBSHK) dünya genelinde en sık görülen agresif malign hastalıklardan biridir. POFUT1 geninin yüksek düzeyde ifadesinin karsinogenez sürecinde önemli rol oynadığı gösterilmesine rağmen, BBSHK'de POFUT1'in rolü ve moleküler mekanizmaları şimdiye kadar araştırılmamıştır. Bu tez çalışması kapsamında yapılan in siliko analizler POFUT1'in BBSHK'de onkogenik role sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tümör ve normal doku örneklerinin, BBSHK hücrelerinin daha ileri analizi kontrollere kıyasla BBSHK klinik tümör doku örneklerinde ve hücre hatlarında POFUT1'in yüksek düzeyde ifade edildiğini ortaya koymaktadır. In vitro araştırmalar, POFUT1'in yüksek düzeyde ifadesinin kanser agresifliği ile ilişkili fenotipleri uyardığını ve POFUT1'in BBSHK hücrelerinde susturulmasının bu fenotipleri baskıladığını göstermiştir. Yapılan ksenograft deneylerle, POFUT1'in BBSHK için aynı zamanda in vivo potansiyel bir onkogen adayı olduğu belirlenmiştir. Doku örneklerinin immünohistokimyasal analizi ve kanser hücresi-DRG ex-vivo ko-kültür modeli, POFUT1 ifadesinin deregülasyonunun BBSHK hücrelerinin perinöral invazyonunda önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Tez kapsamında elde ettiğimiz bulgular, POFUT1'in baş ve boyun kanserli hastalar için potansiyel bir prognostik belirteç olduğunu ve BBSHK karsinogenezi ile ilgili işlevlerini daha iyi tanımlamak için daha fazla moleküler araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, BBSHK tedavisi için bir hedef olarak potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) is one of the most aggressive malignant diseases and requires more effective prevention and treatment strategies. Previous studies revealed that POFUT1 overexpression promotes carcinogenesis, although the potential roles, underlying molecular mechanisms, and biological implications of POFUT1 in HNSCC were not investigated. In this study, in silico analyses referred POFUT1 as a potential oncogene in HNSCC. Further analysis of tumor and normal tissue samples as well as HNSCC cells showed significant overexpression of POFUT1 in HNSCC clinical tumor tissue specimens and cell lines compared to corresponding controls. In vitro investigations revealed that overexpression of POFUT1 promoted phenotypes associated with cancer aggressiveness and its knockdown in HNSCC cells suppressed those phenotypes. Further xenograft experiments demonstrated that POFUT1 is an oncogene in vivo for HNSCC. Immunohistochemical analysis with human clinical samples and cancer cell-dorsal root ganglion ex-vivo co-culture model showed that deregulation of POFUT1 is involved in the perineural invasion of HNSCC cells. These results suggest POFUT1 expression as a potential prognostic marker for patients with head and neck cancer and highlight its potential as a target for HNSCC therapy, although more molecular clues are needed to better define the functions of POFUT1 related to HNSCC carcinogenesis.