İnsan baş ve boyun skuamöz hücreli karsinomlarında miR-1825'in rollerinin belirlenmesi
Identification of the roles of miR-1825 in human head and neck squamous cell carcinomas
- Tez No: 795397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Baş ve boyun skuamöz hücreli karsinoma (BBSHK), yılda yaklaşık 600.000 yeni vaka ile dünya çapında görülen en yaygın altıncı kanserdir. Son yıllarda BBSHK'nin tanı ve tedavisinde önemli gelişmeler olmasına rağmen hala kanser nedenli ölümlerin dikkate değer sebeplerinden biridir ve ileri BBSHK vakalarına karşı yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve onkogenlerin karakterize edilmesi acil bir gerekliliktir. Bu tez çalışmasında, miR-1825'in BBSHK patogenezindeki in vitro ve in vivo rollerinin anlaşılması, olası yeni hedef genlerinin belirlenmesi ve BBSHK hücrelerinden türetilen eksozomların hipoksik koşullar altında anjiyojenez oluşumu üzerine etkilerinin in vitro testlerle araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda BBSHK hücrelerinde miR-1825 deregülasyonunun hücre canlılığı, göçü, invazyonu, apapotozu gibi kanser ilişkili fenotipler ile hücrelerin kök hücre potansiyelleri üzerine etkileri bir kısım in vitro testlerle incelenerek ortaya çıkarıldı. MiR-1825'in ifadesinin ektopik olarak arttırıldığı veya azaltıldığı BBSHK hücrelerinde miR-1825'in potansiyel hedeflerini belirlemek için gen mikrodizin analizi yapıldı ve ifadesi anlamlı olarak değişen olası aday hedef genler tespit edildi. Ayrıca ektopik miR-1825 aşırı ifadesinin BBSHK hücrelerinin tümör oluşturma kapasitesini artırıcı yönde etki ettiği in vivo NUDE fare modelinde gösterildi. Ek olarak, miR-1825'in BBSHK oluşumunda mikroçevre üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla hipoksik koşullara maruz kalan BBSHK'li hücrelerde ve bu koşullarda hücrelerden salınan eksozomlarda miR-1825 seviyesinin arttığı gösterildi. Hipoksik koşularda salınımı artan eksozomların ve eksozomlarca taşınan miR-1825'in damar endotel hücrelerinin (HUVEC) anjiyojenik potansiyelini artırdığı bir kısım in silico analizlerle ve in vitro çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Elde ettiğimiz bulgularla BBSHK gelişiminde miR-1825/FREM1 aksisinin rol aldığı ve BBSHK oluşumuna bağlı olarak oluşabilecek hipoksik koşullarda eksozomal miR-1825'in TSC2/mTOR aksisini hedefleyerek anjiyojenez oluşumunu uyardığı ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Head and neck squamous cell carcinomas (HNSCCs) are the sixth most common malignant cancer worldwide. Although the therapeutic modalities currently used for patients with HNSCC improved in recent decades, it is an urgent necessity to understand the pathogenesis of HNSCC, to develop novel treatment strategies and to characterize the oncogenes that are responsible for aggressive HNSCC phenotype. In this thesis study, it was aimed to understand the roles of miR-1825 in the pathogenesis of HNSCC, to identify possible new target genes and investigating the potential roles of HNSCC-derived exosomes on angiogenesis under hypoxic conditions by in vitro and in vivo tests. We examined the impacts of miR-1825 deregulation on the cancer associated phenotypes using in vitro tests evaluating cell viability, clonogenicity, cell migration, invasion, apoptosis and stem cell characteristics. Gene microarray analysis was performed to identify potential targets of miR-1825 in HNSCC cells. It has also been shown using NUDE mice in vivo that ectopic miR-1825 overexpression has a stimulating potential on the tumorigenic capacity of HNSCC cells. In addition, in order to reveal the effects of miR-1825 on the microenvironment in the formation of HNSCC, we showed that the level of miR-1825 increased in cells with HNSCC exposed to hypoxic conditions and in exosomes released from these cells. Our findings, it has been revealed that miR-1825/FREM1 axis plays a mediator role in the development of HNSCC and that exosomal miR-1825 stimulates the formation of angiogenesis by targeting the TSC2/mTOR axis in hypoxic conditions that may occur due to HNSCC formation.